8 °C

Türkiye'den Almanya'daki fuara 140 firmayla çıkarma

Türkiye Almanya’daki İklimlendirme Fuarı ISH 2017’ye 140 firmayla çıkarma yaptı. Fuar açılışında konuşan Hessen Eyaleti Ekonomi Enerji ve Ulaştırma Bakanı Tarek Al-Wazir, “Hollanda’nın takip ettiği yoldan gitmeyeceğimizi umuyorum” dedi.

Türkiye'den Almanya'daki fuara 140 firmayla çıkarma

Ferit B. PARLAK

FRANKFURT - Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen ve Türkiye’nin Partner ülke olarak yer aldığı ISH 2017-Enerji Isı ve Havalandırma Fuarı’nın açılış seramonisi gerçekleştirildi. Fuarın açılışında konuşan Hessen Eyaleti Ekonomi Enerji ve Ulaştırma Bakanı Tarek Al-Wazir, gündemdeki sıcak gelişmelere ilişkin önemli mesajlar verdi. Al- Wazir, böylesine sıcak bir gündemde Türkiye ile Almanya’nın fuar vesilesiyle bir araya gelebilmesinin ve konuşabilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, Almanya’nın, Hollanda’nın takip ettiği yoldan gitmeyeceğini umduğunu söyledi.

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldman ISH fuarının açılışında yaptığı konuşmada, siyasi tartışmaların yoğunlaştığı bir süreçte bu dostluk ve dayanışmanın çok önemli olduğunu belirtti. Feldman, Türkiye’nin ISH Fuarı’nda partner ülke olması ve 140 firmayla temsilinin de önemli olduğunu vurgulayan Peter Feldman, “Türkiye’nin fuarın üçüncü büyük katılımcısı olması, dayanışmamızı ve dostluğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ise Almanya ile ticaret hacminin 32 milyar doları aştığını belirterek, en fazla ihracatın Almanya’ya yapıldığı bilgisini verdi. Ekonomik açıdan bakıldığında Almanya’nın Türkiye için çok önemli bir ülke olduğuna değinen Şenel, “ISH gibi fuarlar, Almanya ile Türkiye arasındaki köklü işbirliğini daha da geliştirecektir” ifadesini kullandı.

Hessen Eyaleti Ekonomi Enerji ve Ulaştırma Bakanı Tarek Al-Wazir:
“Hollanda’nın takip ettiği yoldan gitmeyeceğimizi umuyorum”

Fuarın açılışında konuşan Hessen Eyaleti Ekonomi Enerji ve Ulaştırma Bakanı Tarek Al-Wazir, gündemdeki sıcak gelişmelere ilişkin önemli mesajlar verdi.

Türk-Alman ilişkilerinin biraz gergin olduğunun altını çizen Al-Wazir, siyasi açıdan çalkantılı ve sıcak bir dönemde, konuşulabilmesi ve birlikte olunmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Pazar akşamı Hollanda’nın Rotterdam kentinden gelen resimleri gördüğünü ve çok üzüldüğünü söyleyen Tarek Al-Wazir, “Umarım ki Almanya’da böyle fotoğraflarla karşılaşmayacağız. Hollanda’nın takip ettiği yoldan gitmeyeceğimizi umuyorum” dedi.

Türkiye ve Almanya’yı bir arada tutacak olan şeyin başında ticari ilişkilerin geldiğinin altını çizen Al-Wazir, “Türkiye ve Almanya'yı çok eski bir dostluk birbirine bağlıyor. Birçok Alman şirket Türkiye'de küresel ölçekte üretim yapmakta, çok yakın bağlarımız bar. İlişkilerin devamı için birçok sebebimiz var” diye konuştu.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Poyraz, sektörün şu anda 185 ülkeye ürünlerini güvenli sattığını söyledi. Dünyaya, kaliteli ürünleri avantajlı fiyatlarla sunduklarını belirten Poyraz, İSİB olarak dünya çapında ticaret heyetleri, milli katılım organizasyonları ve alım heyetleri düzenlediklerini belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.