18 °C

TÜSİAD Başkanlığı'ndan sonra politikaya girer mi?

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner görevini devretmeye hazırlandığı şu günlerde gündeme dair merak edilen soruları cevapladı. Boyner politikaya oldukça mesafeli yaklaştığını "Kesinlikle politikaya girmeyi düşünmüyorum" sözleriyle belirtti.

TÜSİAD Başkanlığı'ndan sonra politikaya girer mi?

 

İSTANBUL - Görevini 17 Ocak'ta SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz'a bırakmaya hazırlanan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, siyasetle ilgilenmediğini ve politikaya girmeyi kesinlikle düşünmediğini açıklarken, 3 yıllık başkanlık süresince çeşitli kesimlerden kendisine yönelik yapılan "eleştirilere" de sert yanıt verdi. 
 
SKYTURK360'ta yayınlanan CEO CLUB programının 2012'deki son programına katılan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, özellikle siyasetçilerin tribünlere oynamak için kendi şahsında tüm kadınlara ayrımcılık uyguladığını iddia etti. Boyner, "Bu tip davranışlarla karşı karşıya geldiğim insanlarla daha sonra kapalı kapılar arkasında biraraya gelmedim. Ama zannediyorum birebir görüşme olduğunda aynı davranış biçiminde bulunmaları bayağı bir cesaret ister. Bunu ortalık yerde yapmak onlara çok daha kolay geliyor" diye konuştu. 
 
Zaman zaman meydanlara ve tribünlere oynamak gibi bir içgüdü oluşuyor
Boyner, kendisini ve kadınlara yönelik rahatsız eden dili genel olarak siyasetçilerin kullandığını belirterek, şunları söyledi: 
"Malesef böyle bir alışkanlık var. Tabi bu dil çok rahatsız edici. Ben bunu kişisel almamaya çalıştım ama benim kişiliğimde Türkiye'deki kadınların nasıl bir eşitsizlik ve ayrımcılıkla da karşı karşıya olduğunu daha net gördüm. Bana yapılan bir takım haksızlıkların aslında tüm kadınlara yapıldığını düşündüm. Ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini düşündüm. Bu sadece kadınların değil erkeklerin de kadınların yanında mücadele vermesi gereken bir konu. Zannediyorum zaman zaman meydanlara ve tribünlere oynamak gibi bir içgüdü oluşuyor. Bu tip davranışlarla karşı karşıya geldiğim insanlarla, daha sonra kapalı kapılar arkasında biraraya gelmedim. Ama zannediyorum birebir görüşme olduğunda aynı davranış biçiminde bulunmaları bayağı bir cesaret ister. Bunu ortalık yerde yapmak onlara çok daha kolay geliyor." 
 
Kapalı kapılar ardında sorun çözmek doğru değil
Türkiye'nin henüz açık bir toplum olmayı başaramadığını ve eleştirilerin neredeyse kişisel alındığını dile getiren Boyner, bazı şeyleri herkesin önünde konuşmamayı daha doğru bulan bir yapının olduğun söyledi. Sivil toplumun ise böyle bir şey olmadığını vurgulayan Boyner, "Zaman zaman fikir beyan etmek yanlış anlaşılıyor. Bir dernek olarak siyasi pozisyon aldığımız düşünülüyor. 'Şunu dediler çünkü arkasında böyle birşey var' diye düşünülüyor. Bunu ben anlaşılır buluyorum. Çünkü henüz açık toplum anlayışına geçemedik. Ne kadar şeffaf olabilirsek, Türkiye o kadar ilerleyecektir. Kapalı kapılar ardında sorun çözmeye çalışırak doğru bir yere gitmiyoruz" diye konuştu. 
 
Politikaya kesinlikle girmeyeceğim
Boyner, politikayla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, bu sorunun TÜSİAD başkanlarının çoğuna sorulduğunu ifade ederek, şöyle yanıt verdi: 
"Kesinlikle politikaya girmeyi düşünmüyorum. Zannediyorum TÜSİAD başkanlarının çoğuna bu soru soruluyor. Siyaset yapmanın gerekleri ile bir Sivil Toplum Örgütü'nde çalışmanın çok farklı yöntemler içerdiğini düşünüyorum. Açıkçası siyasetle ilgilenmiyorum. Türkiye'nin demokratikleşmesine inanıyorsak Sivil Toplum Örgütleri'nin çok güçlü ve bağımsız olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'de yeterince siyasetçimiz var. Ben STÖ'lerin güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum." 
 
Başkanlar Konseyi onay makamı değil
TÜSİAD'a yönelik sorulara da yanıt veren Ümit Boyner, TÜSİAD teammüllerine göre başkan ve yönetim kurulunun zaman zaman fikir almak için gittiği bir Başkanlar Konseyi olduğunu söyledi. Bu konseyin, üye etkileşimi için bir danışma kurulu gibi çalıştığını vurgulayan Boyner, "Bu danışma kurulunun ötesinde kararlara etki yapan, günlük akışta etkisi olan, onay mekanizması gibi çalışan bir fonksiyonu yoktur.Zaman zaman fikitr ayrılıkları olabilir ama her zaman TÜSİAD'ı bağlayan yönetim kurulu'dur" ifadelerini kullandı. 
 
Başkanlığı bırakınca küçük oğlumla ilgileneceğim
TÜSİAD Başkanlığını bıraktıktan sonra 3 yıldır ilgilenmediği işlere geri döneceğini açıklayan Boyner, "Ayrıca üniversiteye hazırlanan küçük oğlum ile ilgileneceğim. Onu bu süre zarfında çok yalnız bıraktım. Bundan sonra hayatın rengi biraz değişecek. İyi bir arşivim var. Hem görsel hem de notlarımdan oluşan... Belki bir gün kitap yazabilirim" dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap