16 °C

Tüzmen: Düzelme 2011'i bulur

Bakan Tüzmen, "Performans ve Maliyet Yönetimi" konulu seminerde, küresel mali krize ilişkin konuştu

Tüzmen: Düzelme 2011'i bulur

 

 İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, küresel mali krize ilişkin olarak, "Dünyada ve Türkiye'de rüzgar artık sert esiyor. Ciddi anlamda bir düzelme ancak 2011 yılında başlayacaktır" dedi.

Turquality Vizyon Seminerlerinin dördüncüsü olan "Performans ve Maliyet Yönetimi" konulu seminerde konuşan Tüzmen, Uzak Doğu ve Rusya krizlerinden sonra küresel çapta bir bahar yaşandığını, büyümenin güçlü, ticaretin canlı, yatırımcıların da hevesli olduğunu söyledi.

Tüzmen, yaklaşık 7 yılın böyle geçtiğini belirterek, "Ama artık bu dönemin sonuna geldik. Dünyada ve Türkiye'de rüzgar artık sert esiyor. Ciddi anlamda bir düzelme ancak 2011 yılında başlayacaktır" diye konuştu.

Önümüzdeki iki yıllık dönemin zor olacağına işaret eden Tüzmen, uzun vadeli bir durgunluk ve belirsizlik döneminin gelenekselin ötesine geçmeyi gerektiren zamanlar olduğunu, yeni fikirlere, yöntemlere ve bilgiye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Kriz dönemlerinde stratejik odaktan uzaklaşmanın söz konusu olduğunu ve önceliklerin değiştiğini ifade eden Tüzmen, bunun bir tuzak olduğunu düşündüğünü vurgulayarak, stratejik odağı kaybetmenin, hedef ve amaçlardan uzaklaşmayı beraberinde getirdiğini söyledi.

Tüzmen, olumlu küresel gelişmeleri iyi değerlendiriyor

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin olumlu küresel gelişmeleri iyi değerlendirdiğini belirterek, 2002 yılı sonunda 36 milyar dolar ihracat yapan Türkiye'nin şu anda 130 milyar doları zorlar hale geldiğini söyledi.

Profesör Robert Kaplan da seminer kapsamında kendi performanslarını takip etmek ve stratejilerine yön vermek isteyen firmalara "Performans ve Maliyet Yönetimi" çerçevesinde bir sunum yaptı.

Kaplan, Türkiye'nin bulunduğu bölgede önemli bir ülke olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin dünyada demokratik kapitalizmin önemli bir örneği olduğunu kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap