6 °C

Twinmjet ile tasarrufa çağırdı

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, "14,5 milyon çamaşır makinesinin 'Vestel Twinjet'le değiştirilmesiyle bir yılda 1 milyonluk bir şehrin yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz" dedi.

Twinmjet ile tasarrufa çağırdı

 

 

İSTANBUL - Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Türkiye'deki bütün çamaşır makinelerinin 'Vestel Twinjet'le değiştirilmesi durumunda, bir yılda 2 milyar 400 milyon kilo-watt saat elektrik ve 28 milyar 7 milyon ton su tasarrufu sağlanacağını belirtti. Erdoğan, "Bu miktarla 1 milyon kişilik bir şehrin yıllık enerji ihtiyacını ve 350 bin kişilik bir kentin su ihtiyacını karşılayabilirsiniz" dedi.
 
3 yılda geliştirilen çamaşır makinesi Vestel Twinjet hakkında bilgi veren Erdoğan, bu ürünü geliştirmek için 4 milyon dolarlık harcama yaptıklarını, Ar-Ge sürecinde 39 personelin çalıştığını vurguladı.
Su tüketimi konusunda da Vestel Twinjet Çamaşır Makinesi'nin, bilinen makine karşılaştırmalarına göre ön sırada yer aldığını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:
"Türkiye'de hala kullanımda olan çamaşır makinelerinin ortalama 8 kilogram yıkama kapasitesine ve A enerji sınıfına sahip oldukları var sayılırsa, 14,5 milyon makinenin Vestel Twinjet'le değiştirilmesi durumunda yılda 28,7 milyon ton, yani 11 bin olimpik havuz dolusu sudan tasarruf sağlanır. Bu rakam, 350 bin nüfusluk bir kentin yıllık su tüketimine eşit.
 
Ülkemizdeki bütün çamaşır makinelerinin Vestel Twinjet'le değiştirilmesi durumunda bir yılda 2 milyar 400 milyon kWh elektrik ve 28 milyar 7 milyon ton su tasarrufu sağlarız. Bu rakam Keban Barajı'nın bir yıllık üretim kapasitesinin yüzde 40'ına tekabül ediyor. Bu miktarla 1 milyon kişilik bir şehrin yıllık enerji ihtiyacını ve 350 bin kişilik bir kentin su ihtiyacını karşılayabilirsiniz."
 
"Twinjet çamaşır makinesini 2012'de 52 ülkeye ihraç ettik"
 
Yurtdışında enerji tasarruflu ürünlere yönelik yoğun talep nedeniyle Vestel Twinjet çamaşır makinesinin, Vestel'in ihracatında çok önemli bir paya sahip olduğunu belirten Erdoğan, "Twinjet çamaşır makinesini 2012'de 52 ülkeye ihraç ettik. En fazla satış sırasıyla Almanya, İngiltere, İspanya, Mısır, BAE ve Fransa'ya yapıldı" dedi.
 
Vestel'in çevreci ürünler konusunda ciddi yatırımlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Erdoğan, "2012'de Ar-Ge yatırımlarımızın yarısını çevreye duyarlı, tasarruflu ürünler geliştirmek için kullandık. Karşılığında da sadece biz değil içinde yaşadığımız çevre ve o çevrede yaşayan canlılar da kazanıyor. Çünkü çevreci ürünlerimizle sudan ve elektrikten önemli ölçüde tasarruf yapıp, doğal kaynaklarımızın sorumlu bir şekilde tüketilmesine olanak sağlıyoruz" diye konuştu.
 
Yılda 117 kilo-watt saat enerji tasarrufu
 
Bu arada verilen bilgiye göre, Vestel Twinjet'in öne çıkan bazı özellikleri de şöyle:
Sekiz kilogram çamaşırda A enerji sınıfına göre yüzde 50, 7 ve 9 kilogram çamaşırda A enerji sınıfına göre yüzde 40 düşük enerji harcıyor, yılda 117 kilo-watt saat elektrik tasarrufu sağlıyor. 8 kilogram çamaşır için sadece 48 litre su tüketiyor, yılda yaklaşık 2000 litre su tasarrufu sağlıyor.
 
Avrupa standartlarına göre A- yüzde 50 enerji seviyesinden daha fazla enerji tasarrufu sağlayan bir makine dünya pazarlarında mevcut değil. 7 kilogram modellerde bilinen en verimli makine A- yüzde 20 enerji tasarrufu seviyesinde iken, Vestel A- yüzde 40 seviyesine ulaştı. 9 kg modellerde bilinen en verimli makine A- yüzde 30 enerji seviyesinde iken, Vestel Twinjet teknolojisi A- yüzde 40 seviyesine ulaşmış durumda.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.