24 °C

TZD, salgın için uyardı: İthalat durdurulmalı

Yetkin, EHEC'in Türkiye'de de görülmemesi için işlenmemiş ürün ithalatının acilen durdurulması gerektiğini söyledi.

TZD, salgın için uyardı: İthalat durdurulmalı

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Avrupa'da yaşanan EHEC salgınının Türkiye'de de görülmemesi için tedbirler alınması gerektiğini belirterek, "İşlenmemiş tarım ürünleri ithalatı geçici olarak, çok acil biçimde durdurulmalı" dedi.

Yetkin, dernek genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, EHEC bakterisinin Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği ve bu konuda alınması gereken tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son birkaç günde yaşanan gelişmeler üzerine bu toplantıyı düzenlediklerini belirten Yetkin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın "sebzeleri sirkede bekletin, iyi pişirin" gibi önerilerde bulunduğunu hatırlattı. Akdağ'ın bu açıklamasının, bir sonuca ilişkin olduğunu belirten Yetkin, hastalık çıkmadan önce önlemler alınmasının önemine işaret etti. "Bu tedbirleri alması gerekenin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı" olduğunu ifade eden Yetkin, "İşlenmemiş tarım ürünleri ithalatı geçici olarak, çok acil biçimde durdurulmalı" dedi.

Türkiye'nin, ülkede yeterli üretimi olmasına rağmen, gerekli olmayan işlenmemiş tarım ürünleri aldığını, 126 ülkeden tarım ürünleri ithalatı yapıldığını, bunu anlayamadığını ifade eden Yetkin, "kapıların hala meyve ve sebze ithalatına açık olmasını da yadırgadığını, bunun riskli olduğunu" söyledi. Yetkin, Türkiye'nin ithalat bir yana dünyadaki bu olumsuzluğu kendi lehine çevirebilecek Orta Doğu'da tek ülke olduğunu belirtti.

Türkiye'nin işlenmiş tarım ürünlerinde iyi bir ihracatçı, işlenmemiş tarım ürünlerinde net ithalatçı olduğunu kaydeden Yetkin, bunun geçici olarak derhal durdurulması gerektiğini vurguladı. Yetkin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, 1 yıl içinde hangi ürünlere ithalat izni verildiğini açıklamasını da istedi.

Yetkin, bir soru üzerine de, bu hastalığın Türkiye'de olmadığının söylendiğini, bu hastalık görüldüğü takdirde Sağlık Bakanlığının devreye gireceğini söyledi. Sağlık Bakanının konuya ilişkin açıklamasını doğru bulduğunu belirten Yetkin, ancak tedbirler anlamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığının halkı bilgilendirmesi gerektiğini, "şu anda konunun sahibinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olduğunu" ifade etti.

Almanya'da ölü sayısı 25'e yükseldi

Öte yandan, Almanya Sağlık Bakanı Daniel Bahr, ülkedeki EHEC bakterisi salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 25'e yükseldiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Bahr, bugün başkent Berlin'de eyaletlerin sağlık bakanlarıyla yaptığı bir toplantıdan sonra, bakteri nedeniyle hastalananların sayısında bir azalma görülmesine rağmen dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bakan Bahr, 689 kişinin durumunun ciddi olduğunu, bu nedenle ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini sözlerine ekledi.

Bahr, EHEC bakterisinin kaynağı kesin olarak belirleninceye kadar domates, salatalık, salata ve filiz yenilmemesi uyarısının da geçerli olduğunu kaydetti.

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanı Markus Söder de federal düzeyde salgın hastalıklara karşı mücadele edecek bir merkezin kurulması önerisinde bulundu.

Bu öneriye karşı çıkan Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan ise "Yeni bir merkezin kurulması vatandaşlara daha hızlı ve daha iyi bir şekilde bakılmasını sağlamayacaktır" görüşünü dile getirdi.

Toplantıya katılan AB Sağlık ve Tüketici Politikası Komiseri John Dalli, bu konuda fazla bir açıklama yapmak istemediğini, ancak Almanya'nın EHEC salgınına karşı mücadelesinin çok etkileyici olduğunu söyledi.

EHEC salgını konusunda daha sonra Federal Meclis'te soruları da yanıtlayan Bahr ile Tarım ve Tüketicileri Koruma Bakanı Ilse Aigner, çeşitli bakanlık ve birimler arasında ülkede yetki karmaşası yaşandığı şeklindeki eleştirileri reddederek, işbirliğinin çok iyi ve etkili bir şekilde yürüdüğünü ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap