U.N Ro-Ro, Trieste Limanı'nda terminal aldı

U.N Ro-Ro, Türk TIR'larının Avrupa'ya açılan kapısı sayılan Trieste Limanı'nda, kendi kullandığı terminalin yüzde 60'ını satın aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Ro-Ro taşımacılık şirketi U.N. Ro-Ro, İtalya'nın Trieste Limanı'nındaki Samer Seaport terminalinin yüzde 60'ını satın aldı. Şirketten yapılan açıklaya göre, Samer Seaport Terminali'nin satın alma işlemine ilişkin anlaşma 16 Aralık'ta U. N Ro-Ro, Samer Seaports ile Trieste Ticaret Odası ve Liman İdaresi arasında Trieste'de düzenlenen törenle gerçekleştirildi. 1994 yılından beri Trieste Limanı'nda Samer Seaport Terminali'ni kullanan U.N Ro-Ro, bu anlaşma ile ilk yurtdışı liman yatırımını da gerçekleştirmiş oldu.

U.N Ro-Ro Üst Yöneticisi (CEO) Sedat Gümüşoğlu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye çıkışlı Ro-Ro hatlarının Avrupa'ya ana giriş merkezi olan Trieste Limanı'na yapılan bu yatırımın, U.N Ro-Ro'nun Trieste'ye olan bağlılığını gösterdiğini belirterek, Samer Seaport Terminali'nin, Trieste Limanı'ndaki en büyük Ro-Ro terminali olduğunu, 20 yıllık işletme hakkı bulunduğunu kaydetti.

Gümüşoğlu, 2014-2016 yılları arasında 8.5 milyon euro ek yatırım ile Trieste Samer Seaports Teminali'nin kapasitesini geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, "Bu yatırımlarla şu anda haftada 6 tren kapasitesine sahip terminali, günde minimum 6 tren operasyonu yapılan bir intermodal terminal konumuna getireceğiz. Böylece Türk TIR'ları ve konteynerleri Trieste limanından Orta Avrupa'ya kadar karayolu trafiğine girmeden veya herhangi bir geçiş belgesi kısıtlaması yaşamadan taşınabilecek. Yani U.NRo-Ro bu yatırımlarla Türk ihracatçılarına navlun ve transit süre konusunda avantajlar sunmaya devam edebilecek" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir