22 °C

Venezuela Büyükelçisi: Türkiye ile kol kola çalışmak istiyoruz

Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Reyes, "Acil bir değişime gitmemiz ve en kısa sürede ekonomimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu atılım sürecinde Türkiye ile kol kola çalışmak istiyoruz" dedi.

Venezuela Büyükelçisi: Türkiye ile kol kola çalışmak istiyoruz

Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret etti.

Buradaki konuşmasında petrol fiyatlarındaki ani düşüş nedeniyle yaşadıkları krizi aşmak için ekonomiyi çeşitlendirmeyi hedeflediklerini belirten Reyes, "Bu süreçte Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Sizden öğrenecek çok şeyimiz var. Türkiye sadece Ortadoğu'da değil tüm dünya coğrafyasında önemli bir yere sahip" diye konuştu.

Venezuela'nın dünyada kanıtlanmış en büyük petrol rezervine sahip olduğunu anlatan Büyükelçi Reyes, "Petrol gelirine son derece bağımlı bir ülke haline geldik. Diğer sektörleri terk ettik. Petrol gelirleri gelsin ama ekonomi sadece petrole bağımlı olmasın. Bunun için acil bir değişime gitmemiz ve en kısa sürede ekonomimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu atılım sürecinde Türkiye ile kol kola çalışmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun Ekim ayında yapılması planlanan Ekonomik İşbirliği Toplantısı için Ankara'ya gelebileceğini kaydeden Reyes, Maduro'nun Türk iş adamlarıyla bir araya gelmesini arzu ettiklerini belirterek bu konuda ATO'dan destek istedi.

"Bu rakamlar yetersiz"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da Türkiye ve Venezuela arasındaki ticaretin 85 milyon dolar seviyesinde olduğunu anımsatarak, "Bu rakamlar çok yetersiz. Dünyanın iki önemli ülkesiyiz ama aramızdaki ticareti çok fazla geliştirememişiz. İki ülkenin iş birliği yapabileceği pek çok alan var. Turizmde dünyadaki en önemli ülkelerden biriyiz. Tarımda çok ileriyiz" dedi. İki ülke arasındaki ticaretin önündeki engelleri de sıralayan Baran, "Bir takım iyileştirmeler yapılırsa Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaretin bugünkü rakamların çok üzerine çıkacağına inanıyorum" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap