Vergiye ek süre yok, prim affı uzatıldı

Vergi affında ek süre verilmezken SGK prim borçları 7 Kasım'a kadar ödenebilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi affından yararlanmak için bugün son gün olduğunu ve herhangi bir uzatmanın söz konusu olmadığını bildirdi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, basın mensuplarının sorusu üzerine Şimşek, "Biz mükelleflerimizi her zaman uyardık (son güne bırakmayın, ilave fırsatı kaçırmayın) diye. Bu noktada şu anda sürenin uzatılması söz konusu değil, gündemde değil" dedi.
 
Kamuoyunda "Vergi Affı" olarak bilenen düzenleme ile "Torba Yasa"dan yararlanmak için başvuran, ancak ikiden fazla taksiti aksattıkları için aftan yararlamayanlar için, birikmiş taksit borçlarını gecikme faiziyle birlikte bugün akşama kadar vergi dairelerine veya tahsile yetkili bankalara ödedikleri takdirde, kalan borçlarını taksitler halinde ödeme imkanı getirilmişti.
 
Düzenleme, sayısı bir milyonu aşan esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı, şirketler ve diğer mükellefleri kapsıyordu.
 
SGK: Primlerin tahsilat süresi, 7 Kasım'a kadar uzatıldı
 
6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun gereğince yeniden yapılandırılan  işveren primlerinin tahsilat süresi, 7 Kasım Çarşamba gününe kadar uzatıldı.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, 6111 sayılı Kanun gereğince yeniden yapılandırılan işveren  primleri tahsilatlarının, Kurban ve Cumhuriyet bayramlarının resmi tatil olması ve tatil sonrasında yoğun başvuru yaşanması  nedeniyle yapılamadığı belirtildi.
 
Prim ödeme yükümlülerinin mağduriyetlerini önlemek amacıyla, tahsilatlar için daha önce verilen son ödeme tarihinin, 7 Kasım Cuma günü sonuna kadar uzatıldığı kaydedildi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir