10 °C

Yabancılar 1.2 milyarlık yeni şirket kurdu

Yabancı yatırımcı, 2014 yılında İstanbul'da 4 bin 487 yeni şirket kurdu.

Yabancılar 1.2 milyarlık yeni şirket kurdu

İstanbul Ticaret Odası, 2014'te İstanbul'da yeni kurulan yabancı sermayeli firmaların profilini çıkardı. İstanbul'da 2014 yılında 4 bin 487 yabancı yatırımcı toplam 1 milyar 222 milyon TL sermaye tutarında yeni şirket kurdu. Geçtiğimiz yıl kurulan şirketlere ortak olan her dört yabancı yatırımcıdan birini de Suriye vatandaşları oluşturdu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul'da yeni kurulan firmalar içinde yabancı yatırımcılara ait değerlendirmelerini sürdürüyor. İTO'nun yeni kayıt ve iptal edilen firma kuruluşlarını esas alarak hazırladığı, "2014 Yılı Yeni Kayıt ve Kapanış Yaptıran Firmalarda Yabancı Yatırımcı ve Sermaye Durumu" raporu açıklandı. Buna göre İstanbul'da 2014 yılında 4 bin 487 yabancı ortak tarafından toplam 1 milyar 222 milyon TL sermaye tutarında yeni firma kaydı yapıldı. Yabancı ortak sayısında en büyük payı yüzde 25.21 ile Suriyeli yatırımcılar aldı. Geçtiğimiz yıl bin 131 Suriyeli ortak toplam 85 milyon TL sermaye kaydettirerek İstanbul'da yeni firma kurdu. Bir başka ifadeyle, 2014 yılında İstanbul'da yeni kurulan firmalara ortak olan dört yabancı yatırımcıdan birini Suriye vatandaşları oluşturdu. Yeni kayıt yaptıran yabancı ortak sayısında Suriye'yi 399 girişimci ile İran ve 289 firma ortağı ile Almanya izledi. Bu ülkeleri Azerbaycan, Mısır, Irak, Suudi Arabistan ve Libya takip etti.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, "Veriler İstanbul'a yönelen yabancı yatırımcıların hangi yıldız sektörleri seçtiğini net bir şekilde gösteriyor. Dolayısıyla gerek ekonomiyi gerekse İstanbul'u ilgilendiren kararlarda bu verileri iyi okumak gerekiyor. İstanbul'un Türkiye ekonomisi içinde istihdam, ihracat ve vergi gelirlerindeki payını dikkate alırsak; şehrimize gelen yabancı sermayenin Türkiye ölçeğindeki önemi daha iyi anlaşılır. Bundan sonra yabancı yatırımlar için sadece makro istikrar değil, İstanbul ile ilgili çizilecek vizyon da önem taşıyor" dedi.

En yüksek sermaye kaydı Lüksemburg'dan

Öte yandan İstanbul'da kurulan yabancı ortaklık sayısında Suriye ilk sırayı alırken, bu ülke 85 milyon lira sermaye taahhüdüyle ancak 6'ncı sırada yer buldu. 2014 yılında Lüksemburg, Çin, İtalya ve Kuveyt firma kuruluşlarında en fazla yabancı sermaye ile yatırımda bulunan ilk dört ülke oldu. Yabancı sermaye değerine göre incelendiğinde Lüksemburglu 39 yatırımcının firma kuruluşu için taahhüt ettikleri yabancı sermaye değeri toplam içerisinde yüzde 14.90 pay ile 182.1 milyon TL oldu. Bu ülkeyi Çin 138 milyon TL sermaye ile ikinci, İtalya 123 milyon TL ile üçüncü, Kuveyt ise 116.1 milyon ile dördüncü sırada takip etti.

Hizmet sektörü en çok yatırımcı çeken sektör oldu

İstanbul'a gelen yabancı yatırımcı sayısının yüzde 60.80'i üç, taahhüt edilen sermayenin ise yüzde 80.84'ü dört ana sektörde yoğunlaştı. En çok yabancı yatırımcı çeken sektörler sıralamasında, toplam yabancı yatırımcı içinde yüzde 30.15 pay ile hizmet, yüzde 15.82 pay ile her türlü ticaret, yüzde 14.82 ile inşaat sektörleri ilk sıraları paylaştı. 

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.