14 °C

Yapı Kredi'nin net karı 1.1 milyar YTL

Banka net karını yıllık bazda yüzde 52, çeyrek bazda ise yüzde 23 artırdı

Yapı Kredi'nin net karı 1.1 milyar YTL

 

İSTANBUL- Yapı ve Kredi Bankası bu yılın 9 aylık döneminde 1 milyar 102 milyon YTL net kar açıkladı.

Yapı Kredi'nin 30 Eylül 2008 tarihli konsolide finansal sonuçlarına göre, bankanın toplam gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında yükselerek 3 milyar 607 milyon YTL düzeyine ulaştı.

Eylül 2008 itibarıyla toplam 65 milyar 900 milyon YTL aktif büyüklüğüne ulaşan Yapı Kredi'nin toplam kredileri 36,9 milyar YTL, toplam mevduatı ise 40,3 milyar YTL seviyesine çıktı.

Yılın 9 aylık döneminde bankanın özkaynak karlılığı yüzde, sermaye yeterlilik rasyosu ise banka bazında yüzde 15,4 (konsolide bazda yüzde 13,7) seviyesinde gerçekleşti.

"Kaliteli bir bilanço yapısına sahibiz"

Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, bankanın 9 aylık bilanço sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, olumlu ticari performans ve sıkı gider yönetimi sayesinde net karın yıllık bazda yüzde 52, çeyrek bazda ise yüzde 23 yükseldiğini belirterek, dünyada etkili olan mali krize rağmen Yapı Kredi'nin sağlıklı ve kaliteli bir bilanço yapısına sahip olduğunu kaydetti.

"Reel ekonomiye her zamankinden daha yakınız"

Tayfun Bayazıt, yaşanmakta olan global mali krize hazırlıklı olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz 920 milyon YTL'lik sermaye artışı ve Eylül'de vadesi gelen sendikasyon kredisinin 1 milyar dolar seviyesine yükseltilmesiyle zorlu geçmesi beklenen bir döneme daha güçlü sermaye tabanı ve sağlam bir likidite ile giriyoruz. Reel ekonomiye her zamankinden daha yakın duruyoruz. Geçtiğimiz günlerde Eximbank ile gerçekleştirdiğimiz ortak çalışma sayesinde özellikle ihracatçılar açısından dünya ekonomisindeki daralmanın etkilerini azaltacak bir program başlattık. İhracatçılara yeni girecekleri pazarlarda gerekli finansmanı sağlayarak destek olmayı hedefliyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.