Yatırımını unutan unutana

Bireyler ve kuruluşlar, bankalardaki mevduat hesaplarının yanı sıra yatırımlarını da unuttu. Yatırımı bu yıl içerisinde zaman aşımına uğrayacak olanlar arasında AK Parti, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ve İTO da bulunuyor

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bireyler ve kuruluşlar, bankalardaki mevduat hesaplarının yanı sıra yatırım hesaplarını da unutuyor. Bu yıl içerisinde yatırımı zaman aşımına uğrayacak olanlar arasında bireysel yatırımcıların yanı sıra Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) da bulunuyor.  

Gerçek ve tüzel kişiler, bankalardaki mevduat hesaplarının yanı sıra yatırım kuruluşları (aracı kurumlar ve bankalar) nezdindeki yatırım hesaplarında da emanet ve alacaklarını unutuyor.  

En son talep, işlem veya yazılı talimat tarihi üzerinden 10 yıl geçtiği için zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacakları olanlar arasında siyasi partiler, site yönetimleri, dernekler, okullar, kooperatifler, festivaller hatta savcılıklar bile bulunuyor.  

Yatırım kuruluşları tarafından zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklara ilişkin tutarı 50 lira ve üzerinde olan hesap sahipleri önce iadeli taahhütlü mektupla uyarılıyor.   

Bir sonraki takvim yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak olan emanet ve alacaklar, içinde bulunulan yılın nisan ayının başından bir sonraki takvim yılı sonuna kadar liste halinde yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde ilan ediliyor ve ilan edilen listeler mayıs ayı sonuna kadar Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne de gönderiliyor. 

Hesap sahipleri, en son işlem yaptıkları tarihten itibaren on yıllık zaman aşımı süresi içerisinde ilgili yatırım kuruluşlarına başvuruda bulunarak, unuttukları meblağı tahsil edebilecek. 

Söz konusu sürede başvuruda bulunmayan hak sahiplerinin hesapları ise Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devredilecek. 

Örneğin, en son işlem tarihi 2 Haziran 2005 olan bir hesap sahibi için 10 yıllık zamanaşımı süresi 2 Haziran 2015'te doluyor. Hesap sahibi 3 Haziran tarihinde yatırım kuruluşuna başvurması halinde, yatırımcıya herhangi bir ödeme yapılmıyor.  

1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklara ilişkin ise  toplu liste oluşturuldu.  

AA muhabirinin Yatırımcı Tazmin Merkezi kaynaklarından edindiği bilgilere göre, emanet ve alacağı bu yıl içinde zaman aşımına uğrayacak olanlar arasında bireylerin yanı sıra ilginç kurumlar da yer alıyor.   

Bu kurumlardan bazıları Topçu Alayı Mehmetçik Vakfı, Toros Evleri Site Yönetimi, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Gelibolu Ticaret Meslek Lisesi Müdürlüğü, Çevre Dostları Derneği ile Fatih Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği. 

Ancak yatırımını unutanlar arasında kamuoyunun yakından tanıdığı kuruluşlar da mevcut.   

Bunlar arasında AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanlığı, Bandırma M Tipi Cezaevi Müdürlüğü, Tuzla Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2003, Sultans of The Dance Internatıonal AG İrtibat Bürosu?, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Demokratik Sol Parti Denizli İl Başkanlığı, Edremit Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı, İTO, Rotary 2420 Bölge Vakfı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İş Sendikası, SSK Malatya Bölge Hastanesi, Küçükçekmece Kaymakamlığı, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı ile Köylere Hizmet Götürme Birliği de yer alıyor. 

Etiketler