11 °C

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı “ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri” önceki akşam düzenlenen bir törenle verildi

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri sahiplerini buldu

İSTANBUL - ÇEVKO Vakfı’nın işletmelerin sürdürülebilir bir hayat için daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek amacıyla, Türkiye’de ilk kez verdiği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”, önceki akşam The Marmara Otel’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Yeşil Nokta Sanayi Ödülünü alanlar şöyle sıralandı: Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi’nde Coca-Cola İçecek, Unilever, Anadolu Efes. Orta Ölçekli İşletme Kategorisi’nde Eczacıbaşı Girişim Pazarlama. Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi’de ise Kurtsan İlaçları. Yeşil Nokta Sanayi Teşvik Ödülü kazananlar ise şöyle sıralandı: Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, P&G, Frito Lay Gıda, Vestel, Uğur Plastik. Anadolu Cam, Elif Plastik, Evyap Sabun, Kervan Gıda, Migros, Perfetti Van Melle Gıda, Pınar, Sütaş, Carrefoursa, Doğa Park İnş. ve Viking Temizlik de teşekkür plaketi aldı.

Sunuculuğunu radyo programcısı Geveze’nin üstlendiği gecede, çevreye katkı sağlayan konularda kamuoyunu bilgilendirici haber akışı sağlayan basın yayın kuruluşları da “Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri”ni aldılar.

ÇEVKO Vakfı ile Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların başvurabildiği Yeşil Nokta Ödülleri sürecinde firmalar, “Atıkların Azaltılması, Çevre Yönetim Sisteminin Uygulanması, Çevre İle İlgili Sosyal Sorumluluk Projelerinin Gerçekleştirilmesi, Ambalaj Tasarımlarında Önleme Çalışmaları, Karbon Ayak İzinin Azaltılması ve Sürdürülebilirlik İle İlgili Çalışmalar” kriterleri çerçevesinde değerlendirildi.

Dünyada çoğu AB üyesi olan 31 ülkede, 170 binden fazla firma tarafından her yıl 460 milyar adetten fazla ambalajın üzerinde üretici sorumluluğunu belirtmesi açısından uluslararası bir sembol olarak kullanılan ve tüketici nezdinde ciddi prestije sahip “Yeşil Nokta” markasını Türkiye’de kullanan şirketler arasında sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmalara verildi.

Marmara Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Barış Çallı, SKD Genel Sekreteri Konca Çalkıvık, İSO Genel Sekreter Yardımcısı Nurdan Sirman, TSE Eğitmen Arzu G. Yüzeroğlu, REC Bölüm Başkanı Kerem Okumuş, Gazeteci, Radyo Programcısı Özay Şendir ve ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer’den oluşan jüri tarafından küçük, büyük ve orta ölçekli olmak üzere firmalar üç kategoride ödüllendirildi. Kazanan firma ve basın kuruluşları yetkililerine ödülleri, ÇEVKO Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla ve ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer tarafından sunuldu.

Sürdürülebilirlik en büyük kazanç

ÇEVKO Vakfı Kurucularından ve ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, gecede yaptığı açılış konuşmasında, doğayı, çevreyi koruyacak önlemleri almakta güç birliği yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Doğa ve çevre bilinciyle; kaynağında ayrıştırma, geri dönüşüm ve geri kazanımlarla, tüm ekonomik değerler bir yana, gerçekte kazanan doğa ve dünyamızın varlığının sürdürülebilirliği en büyük kazanç” dedi.

Yayalar, 23 yıl önce, Türkiye’nin önde gelen 14 sanayi kuruluşu olarak çevreyi korumak ve doğaya sahip çıkılması gerektiği bilinciyle ÇEVKO’yu kurduklarını aktardı. ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer de gecede ÇEVKO Vakfı olarak sürdürdükleri çalışmaları içeren bir sunumu paylaştı. İmer, Yeşil Nokta markasının ‘bir işletmenin ambalaj atıklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğinin göstergesi’ olduğunu ifade ederek, çevre duyarlılığı artan tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin ambalajlarının üzerinde bu işareti aramaya başladıklarını anlattı.

761 firma Yeşil Nokta’yı kullanıyor

Yeşil Nokta’nın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kullanımı ile ilgili alt lisans verme hakkının ÇEVKO Vakfı’na ait olduğunu belirten Mete İmer, ÇEVKO Vakfı olarak Türkiye’de Yeşil Nokta’nın iletişimini güçlendirmek üzere tüketiciler, satış noktaları ve ekonomik işletmelerle birlikte çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda, bu yıldan başlamak üzere, ekonomik işletmelere yönelik olarak, Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri vermeyi kararlaştırdıklarını anlatan İmer, “Şu anda Türkiye’de 761 firma Yeşil Nokta markasını kullanıyor” dedi.

Yeşil Nokta nedir?

* Yeşil Nokta ilk olarak 1990/1991 yıllarında Almanya’da, Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlandı.

* Yeşil Nokta işaretinin Avrupa ve çevresindeki ülkelerde kullanımını sağlamak için 1995 yılında “Packaging Recovery Organization Europe – PRO Europe” kuruldu.

* Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerli.

* 170 binden fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmakta.

* Yeşil Nokta’nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 460 milyardan fazla adede ulaştı.

* Yeşil Nokta sistemi 300 milyon tüketiciyi kapsıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.