17 °C

"Yolcular için gümrük rehberi" uygulaması kullanımda

Yurt dışından gelen yolcuların en çok merak ettiği konular arasında yer alan yolcu beraberi eşya limitleri ve diğer haklara ilişkin güncel bilgileri içeren "Yolcular İçin Gümrük Rehberi" mobil uygulaması kullanıma açıldı.

Yolcular için gümrük rehberi uygulaması kullanımda

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, cep telefonları ile tabletlere yüklenebilen ve yolcuların internet bağlantısı olmadan çalışan "Yolcular İçin Gümrük Rehberi" App Store ve Google Play'de yerini aldı.

Yurt dışından gelen yolcuların en çok merak ettiği konulardan olan yolcu beraberi eşya limitleri ve diğer haklara ilişkin güncel bilgilere Bakanlığın yayınladığı mobil uygulama aracılığıyla ulaşılabiliniyor.

Uygulamanın "ülkeye giriş" ve "ülkeden çıkış" seçenekleriyle yolcular Türkiye'ye gelirken yurt dışından beraberinde vergisiz olarak getirebilecekleri, getirilmesi yasak ya da izne tabi olan ve ülkeden çıkarabilecekleri eşyalar hakkında bilgi edinebiliyor.

Yolcular sanal alışveriş sepetiyle, alışveriş listelerini oluşturarak muafiyet limitlerini aşıp aşmadığını kolaylıkla öğrenebiliyor. Uygulamayla kaçakçılık ihbarı da yapılabiliyor.

Uygulama ilk etapta Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça dillerinde hizmet sunuyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap