17 °C

Yurt dışı üretici fiyatları arttı

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi ekimde yüzde 0,60 arttı. Ekimde bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 4,59 ile gıda sektöründe oldu

Yurt dışı üretici fiyatları arttı

ANKARA - Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), ekimde bir önceki aya göre yüzde 0,60, yıllık bazda ise yüzde 8,20 arttı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı.  

Buna göre, YD-ÜFE, ekimde bir önceki aya göre yüzde 0,60, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 4,22, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,20 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,77 artış gösterdi. 

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,79, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,60 artış olarak gerçekleşti. 

En yüksek aylık artış gıdada 

Ekimde bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; yüzde 4,59 ile gıda ürünleri, yüzde 2,94 ile mobilya hariç ağaç ve mantar ürünleri, yüzde 2,04 ile kağıt ve kağıt ürünleri oldu. 

Buna karşılık aynı dönemde endekslerde en fazla düşüş, yüzde 2,84 ile  kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 2,08 ile giyim eşyası ve yüzde 1,29 ile metal cevherleri alt sektörlerinde görüldü.  

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ekimde en yüksek aylık ve yıllık artış ara malında gerçekleşti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.