8 °C

Zeybekci: Az sayıda şirket hariç hassas davranılacak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, FETÖ'ye yönelik başlatılan operasyonların iş dünyası ayağında, kuluçka makinesi haline gelmiş az sayıda şirket hariç, hassasiyetlerinin üst düzeyde olacağı belirtti.

Zeybekci: Az sayıda şirket hariç hassas davranılacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Genişleme ve Süre Uzatımı Sözleşmesi imza töreninde konuşma yaptı.

Darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlara değinen Zeybekci, cerrah maharetiyle operasyon yapılsa da bir iz bırakacağının da farkında olduklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Ama şu unutulmasın. ESBAŞ dahil, bu ülkedeki tüm varlıklar bu ülkeye aittir, milletin envanteridir. Bu hassasiyetle davranmaya devam edeceğiz. Bazı şirketler var ki kuluçka makinesi haline gelmiş şirketler. Bunlar da iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayıdadır. Bunlar biliniyor. Bunlarla ilgili temizlik sonuna kadar yapılacak. Bu millete ihanet etme mekanizmalarının önemli kaynakları haline gelmişler ama bunların dışındaki varlıklarla ilgili şu hassasiyetimiz olacak. Şirketin başındaki ihanetin içindeyse onunla ilgili cezalandırma ayrı ama o şirkette ihanete bulaşmamışlar için gerekli hassasiyetimiz üst seviyededir. Bu ülkeye ihanet eden bu hainlerin bir şekilde gizli gizli sevinmesine izin vermeyeceğiz, ekonomik olarak da şu kadar zarar verdik dedirtmeyeceğiz.”

Bakan Zeybekci, İzmir'in kendileri için farklı bir yerde bulunduğunu, Başbakan Binali Yıldırım'ın memleketi olduğunu dile getirerek, "Ama İzmir'in bir de bakanı var. İlk bakan olduktan sonra buraya geldiğimde, 'İzmir Türkiye'nin serbest bölgeler şehri olsun' demiştik. Bu sözümüzden hiç geri kalmadık, takibinde olduk. Çünkü 10 bin yıldan beri bu şehir, bu coğrafyanın ticaret merkezi. 10 bin yıldır başarılı olmuş bu örneği tekrar test etmeye gerek yok. Bunun üzerine koyacağız." şeklinde konuştu.

İzmir ve civarında yeni ihtisaslaşmış serbest bölgeler kurmak için çalışacaklarını, ilk olarak ve en kısa sürede de bunu Aliağa'da kurmak istediklerini aktaran Bakan Zeybekci, İzmir sınırları içinde turizm ticaret serbest bölgesi çalışmalarına da başlayacaklarını söyledi.

'Bu projenin peşinde olalım'

Zeybekci, ayrıca EXPO Ege'yi hayata geçirmek istediklerini belirterek, "Bu projenin peşinde olalım. EXPO Ege, Ege'yi bir şehir gibi görme projesi. Projeyle Ege'nin başkenti İzmir, çok daha zengin hale gelir. Anadolu'nun en güzel şehri İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Uşak, Muğla'yı da alarak takılarını tamamlamış olur.” dedi.

Serbest Bölgeler Kanunu'nun dünyanın gerisinde kaldığını, dünyanın 4. nesillere gelmişken Türkiye'nin bu kanunda hala birinci nesilde olduğunu ifade eden Zeybekci, "Hazırladığımız kanun şu anda komisyonda. İnşallah sonbaharda ilk görüşülecek kanunlardan biri olacak. Ve tüm dünyaya anlatacağımız, yeni nesil bir serbest bölgeler kanunumuz olacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap