10 °C

Zeybekci: Enflasyon sepeti revize edilecek

Bakan Zeybekci, enflasyon sepetinin revize edilmesi çalışmalarına tekrar başlanacağını bildirdi. Enflasyon sepeti tartışmaları ekim ayında gündeme gelmişti o günden sonra bir adım atılmamıştı.

Zeybekci: Enflasyon sepeti revize edilecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Zeybekci, "Döviz piyasasına klasik müdahaleye karşıyım. Kura müdahale edilmemeli. Piyasalar kendi kuralları çerçeversinde dengeyi bulacaktır" diye konuştu.

Bakan Zeybekci, TL'deki kontrolsüz değer kaybını önleyecek adımlar attıklarını ifade etti.

Merkez Bankası'nın faiz artışına ilişkin değerlendirmesinde Bakan Zeybekci, "faiz artırımı tüketim ve yatırıma zarar verebilir" değerlendirmesini yaptı.

Enflasyon sepetinde revizyon

Bakan Zeybekci enflasyon sepetinin reviz edilmesi için çalışmaların yeniden başlayacağını da sözlerine ekledi

Zeybekci, enflasyon sepetinde gıdanın ağırlığının azaltılacağı konusunu ilk olarak ekim ayında gündeme getirmişti. Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli böyle bir durumun söz konusu olmayacağını ifade etmişti.

Yapılacak değişiklikle enflasyon sepetinde gıdanın yüzde 24 olan ağırlığının yüzde 20'nin altına getirilmesi planlanıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Ercan Koc bütün ekonomi politikalari iflas edince sira rakamlarla oynamaya geldi.pingpong topu, beyzbol sopasi ile hesaplanan enflasyon bile yüksek cikti. simdi emir geldi enflasyon düsük ciksin diye. yazin soba fiyati kisin mayo fiyati sepete konarak bile enflasyon düsmedi. Sn bakan sizin enflasyonunuzu bilmem ama halkin enflasyonu %30 un altinda degil. biz hergecen yil daha da fakirlesiyoruz, alim gücümüz düsüyor. Sizin durum nasil bilemem!