11 °C

1.5 milyon esnafın gözü bu Şura'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla önümüzdeki hafta düzenlenecek Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda 1.5 milyonu aşkın esnafın sorunu masaya yatırılacak

1.5 milyon esnafın gözü bu Şura'da

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası, 26-27 Kasım günlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek. Beş önemli başlığın ele alınacağı Esnaf Şurası'nda ilk kez bir Cumhurbaşkanı konuşacak. Şura'nın gündeminde esnafa yönelik yeni teşvik yollarının yer alması bekleniyor.

ATO Congressium'da yapılacak Şura için, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli imzasıyla, tüm partilerin milletvekillerine davetiye gönderildi. Şura'ya ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte TESK'e bağlı 13 federasyon, 82 birlik, 3 bin 63 oda başkanı davet edildi.

Şura'da şu konular masaya yatırılacak:

- Esnaf ve sanatkar tanımı tekrar değerlendirilecek.
- Ustalık belgesine ilişkin mevzuat düzenlenecek.
- Hafta sonu tatiline ilişkin mevzuatın da günün koşullarına uygun olarak güncellenmesi konuşulacak.
- İlk defa faaliyete başlayan esnaf ve sanatkarlara vergisel teşvikler sağlanması değerlendirilecek.
- Esnaf ve sanatkarlara sunulan kamu destekleri ve finansman şartlarının iyileştirilmesi değerlendirilecek.

Bakan Canikli: Sektörün tıkanan kılcal damarlarını açabilen öneriler gelecek

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gelecek hafta düzenlenecek Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda esnafın rekabet gücünü artıracak ve güçlenmelerini sağlayacak konuların ele alınacağını bildirerek, "Şura'da, sektörün sorunlarının moleküllerine kadar inebilen, tıkanan kılcal damarları açabilen öneriler gündeme gelecek" dedi. 

Şura'da 1,5 milyon esnaf ve sanatkara ilişkin birçok önemli konunun ele alınacağını belirten Canikli, şunları kaydetti: 

"Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılacağı Şura'da esnaf ve sanatkarlarımızı ilgilendiren tüm konular, detaylarıyla görüşülecek. Esnafımızın ticari hayatta karşılaştığı sorunlar, rekabet güçlerinin artırılması gibi konular karşılıklı müzakere ortamı içinde masaya yatırılacak ve çözüm yolları aranacak. Şura'da, sektörün sorunlarının moleküllerine kadar inebilen, tıkanan kılcal damarları açabilen öneriler gündeme gelecek." 

Şura'da vergilere ilişkin konuların da ele alınacağını ifade eden Canikli, "Esnafımıza daha az, daha düşük maliyetle bir vergilendirme mekanizması rejimi alternatif olarak ikame edilebilir mi, bunlar da tartışılacak. Vergisel konuların yanı sıra mesleki eğitim, mevzuat ve yenilikçilik konuları da masaya yatırılacak" diye konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.