22 °C

Afrika'ya yatırım çağrısı

Mozambik'in Maputo Belediye Başkanı Başdanışmanı Irene Tomas Boane, yatırımcıları ülkesine davet etti.

Afrika'ya yatırım çağrısı

Mozambik'in Maputo Belediye Başkanı Başdanışmanı Irene Tomas Boane, ülkesinin ekonomik potansiyeli ve yatırımcılar için sunduğu fırsatlar hakkında bilgi verdi. 

Yatırımcıları ülkesine davet eden Boane, "Mozambik'in özelliklerinden birisi de yatırımcıların sevdiği bir destinasyon olmasıdır. Birçok yatırım fırsatımız var, en önemli yatırım fırsatının altyapı alanında olduğunu söyleyebilirim. Demir yollarında, kara yollarında, taşımacılıkta,  kentsel yenilenmede, tüm bunlarda altyapısal yardıma ihtiyacımız olabilir. Türk şirketleri için harika bir çalışma ortamı yaratıldı, yatırımlarınıza açık ve hazırız" dedi. 

Kenya'dan Shah Group Üst Yöneticisi (CEO) Vimal Shah da iş yapmaya açık olduklarını ve yatırımları dört gözle beklediklerini söyledi. 

Shah, "Tüketim Afrika'da da artmakta. Orta gelirli sınıfın talebinde ciddi bir artış bulunmakta. Ayrıca kentsel dönüşüm ve gayrimenkul sektörü fırsat teşkil edebilecektir. Afrika'da bugün 16 tane yeni şehir inşa ediliyor. Türkiye'nin inşaat sektöründe başarılı olduğunu duyduk, neden bizim piyasamıza gelmesinler" değerlendirmesinde bulundu.  

"Afrika'da para kazanabileceğinizi unutmayın"

Zambia eski Ekonomi Bakanı ve iş adamı Situmbeko Musokotwane de Çin ve Hintlilerin Afrika'ya sürekli geldiğini ve bu coğrafyada para kazandıklarını belirterek, Türkleri de Afrika'ya beklediklerini söyledi.

Musokotwane, Çin ve Hintliler sürekli gelirken, Türklerin daha fazla beklememesi gerektiğini ifade ederek, "Afrika biraz daha istikrar kazanan bir ülke haline gelmeye başladı ve büyümekte, kalkınmakta olan bir kıta artık Afrika. Hatta, dünyada en hızlı gelişen ekonomilerden bir tanesi Afrika ekonomileri. Size şöyle bir önerim olacak; uçağa atlayın bir gelin, görün ülkeyi. Afrika'da para kazanabileceğinizi unutmayın" diye konuştu. 

Namibya'dan BH Group kurucusu Benjamin Hauwanga da dünyanın en büyük değerli taş madenlerinden birinin ülkelerinde bulunduğunu belirterek, "Bugüne kadar Namibya'da bir üretim faaliyeti gerçekleşmedi, o yüzden bugün Türkiye'ye geldim, bir anlamda kapınızı çalıyorum. Namibya'da fırsatlar var. Toplu konut ihaleleri kapsamında 100 bin kadar konut yapılıyor şu anda hükümetimiz tarafından. Ortaklık kurmak üzere bazı şirketlerle görüşmekteyiz, daha fazla Türk inşaat şirketinin bize katılmasını bekliyoruz" diye konuştu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap