25 °C

Başçı'dan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyonda mavi bölge olan yüzde 7'nin altına inmeye çalıştıklarını ve bu seviyeye bu yıl ulaşmanın mümkün olduğunu söyledi.

Başçı'dan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Çanakkale'de katıldığı bir sergi açılışında konuştu.

Başçı, "Bizim asli önceliğimiz olan, esas işimiz olan fiyat istikrarı alanında da enflasyonda yine malumunuz geçen sene Haziran ayında yine kırmızı çizgi olarak alabileceğimiz yüzde 9'un üzerinde, yüzde 9.7'lik bir enflasyondan kademeli olarak önce turuncu bölgeye sonra sarı bölgeye geldik. Çok yakında da mavi bölge olan yüzde 7'nin altına inmeye gayret ediyoruz" dedi.

Erdem Başçı, sağlam bir duruşla yüzde 7'nin altında bir enflasyonun bu yıl mümkün göründüğüne işaret ederek, şunları söyledi:

"Geriye kaldı büyüme. Büyümeyle ilgili olarak da orta vadeli programdaki yüzde 4 ve üzeri mavi bölge olarak düşünülürse bunu da yukarıya doğru çekmek için çok güzel, önümüzde fırsat var. Bu fırsatta önümüzdeki birtakım küresel belirsizlik unsurları geride kaldığında ve yapısal reformlar adım adım haya geçtiğinde, enflasyon düştüğünde, reel faizler bununla birlikte kademeli bir şekilde daha da düştüğünde ciddi bir büyümede katkı söz konusu olacak ve 4'ün de üzerine önümüzdeki yıldan itibaren büyük ihtimalle çıkma ihtimalimiz oldukça yüksek. Dolayısıyla kırmızıdan maviye saydığım 4 farklı kategoride ekonomide de çok güzel gelişmeler oluyor ve olmaya devam edecek."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap