23 °C

Bütçe açığı ağustos sonunda 2,7 milyar TL oldu

8 aylık dönemde bir önceki aynı dönemde 231 milyon TL olan bütçe fazlası, 2,7 milyar TL açığa dönüştü. Maliye Bakanı Şimşek, bozulmaya rağmen yıl sonunda bütçe açık hedefinin rahatlıkla tutturulacağını söyledi.

Bütçe açığı ağustos sonunda 2,7 milyar TL oldu

ANKARA (DÜNYA) - Maliye Bakanlığı mali tatilin ardından Temmuz ve Ağustos aylarını içeren bütçe gerçekleşmelerini yayınladı. Bütçe Temmuz’da 5,3 milyar TL açık, Ağustos’ta 5,9 milyar TL fazla verdi. Ocak-Ağustos dönemini kapsayan 8 aylık dönemin sonunda ise bir önceki aynı dönemde 231 milyon TL olan bütçe fazlası, 2,7 milyar TL açığa dönüştü.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, dönemsel olarak karşılaştırıldığında bir bozulma görülse de, yıl sonu açık hedefinin tutturulacağını belirtti. Şimşek, Ağustos ayı sonundaki 2 milyar 719 milyon TL’lik açığın, yıl sonunda  33,3 milyar TL olarak hedeflenen toplam açığın yüzde 8,2’si düzeyinde olduğunu hatırlatarak, “Dolayısıyla rakamlar yıl sonu bütçe hedefini rahat bir şekilde yakalayacağımızı göstermektedir” değerlendirmesini yaptı.

Yılın 8 ayı sonunda 285.8 milyar TL gidere karşılık, 283.1 milyar TL gelir elde edildi. Faiz dışı fazla 30.9 milyar TL oldu. Bütçe faiz hariç giderler yüzde 13.6 oranında artarken, vergi gelirlerindeki artış yüzde 7,6 seviyesinde kaldı.