26 °C

"2014 kayıp bir yıl olacak"

CHP'li Öztrak, "Hükümetin öngördüğü yüzde 5.3’lük enflasyona yılın ilk 4 ayında yaklaşıldı. Rakamlar 2014’ün Türkiye için kayıp yıl olacağını gösteriyor" dedi

"2014 kayıp bir yıl olacak"

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Seçim nedeniyle ötelenen enerji zamlarının ilerleyen günlerde yapılması, kuraklık ve dolu nedeniyle gıda fiyatlarında gerçekleşecek ilave zamlar vatandaşın bütçesindeki yükü daha da artıracaktır” dedi.

Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Hükümetin 2014 yılı için öngördüğü yüzde 5,3’lük enflasyona daha yılın ilk 4 ayında yaklaşıldığını belirten Öztrak, rakamların 2014’ün Türkiye için “kayıp yıl olacağını” gösterdiğini ifade etti. Nisan’da tüketici enflasyonu beklentilerin çok üzerinde artarak yüzde 1,34 olduğunu, 2014’ün ilk 4 ayında ise enflasyonun yüzde 4,96 seviyesine çıkarak mevcut seride rekor kırdığını kaydeden
Öztrak şöyle devam etti:

“12 aylık enflasyon Nisan’da yüzde 9,38 ile son iki yılın en yüksek seviyesine çıkarken, aynı dönemde Yurtiçi Üretici enflasyonu yüzde 13’e ulaştı. Fiyat artışlarındaki temel eğilimleri gösteren H ve I çekirdek göstergeleri de enflasyondaki görünümün giderek bozulduğuna işaret ediyor. Nisan’da 12 aylık H çekirdek enflasyonu yüzde 10’u aşarak 2008 yılı Ekim ayından bu yana ilk kez çift haneyi gördü. Yıllık I çekirdek enflasyonu ise yüzde 9,74’le 2007 yılı Mart ayından bu yana, en yüksek seviyeye ulaştı.”

Enerji zamları ilerleyen günlerde gelecek

Öztrak, vatandaşın günlük yaşamında en çok kullandığı ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışların daha da yüksek olduğunu belirtirken, “Yıllık gıda enflasyonu yüzde 13’ü aşıp son 42 ayın en yüksek seviyesine geldi. Ulaştırma fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 14’e dayandı. Seçim nedeniyle ötelenen enerji zamlarının ilerleyen günlerde yapılması, kuraklık ve dolu nedeniyle gıda fiyatlarında gerçekleşecek ilave zamlar, vatandaşın bütçesindeki yükü daha da artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Öztrak, “2014 sonunda çift haneye yakın bir enflasyon olasılığı her geçen gün artarken, ekonomi yönetimi, ‘Bizim için kur ve faiz düzeyi enflasyondan daha önemli’ diyerek, hem ekonomiden ne kadar anladığını, hem de vatandaşın eriyen gelirine ve bütçesinde artan yüke gözlerini nasıl kapattığını gösteriyor. Merkez Bankası ile hükümet yılsonu enflasyon tahmininde bile anlaşamıyor, koordinasyon sağlayamıyor. Hükümet bu kritik dönemde Başbakan ve Cumhurbaşkanının siyasi geleceğini düşünmekten ekonomideki sorunlara mesai harcayamıyor. Tüm bu gelişmeler, 2014’ün Türkiye ekonomisi için kayıp bir yıl olacağını açıkça gösteriyor” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap