5 °C

'Alüminyumda talep toparlanacak'

Dünyanın önde gelen alüminyum üreticisi Alcoa, 2016'da alüminyuma yönelik küresel talebin toparlanacağını öngörüyor.

'Alüminyumda talep toparlanacak'

Finansal piyasalarda oynaklığa rağmen ABD’li alüminyum grubu Alcoa, alüminyuma yönelik küresel talebin 2016’da, 2015 yılına göre daha az olmakla birlikte, yüzde 6 büyümesini bekliyor.

ABD Ekonomi Bakanlığı'nın blogunda yer alan habere göre, Alcoa üst yöneticisi Klaus Kleinfeld, artan piyasa oynaklığının büyüme üzerinde etkisinin olacağını ancak, dünya ekonomisine ciddi zarar veren bir gelişme olmadığı sürece, alüminyumun çelik ve plastiği de içeren diğer maddeler için ikame olarak kullanılması sebebiyle alüminyum talebinin büyümeye devam edeceğini beklediğini ifade etti.

Kleinfeld, şirketin arama ve madencilik faaliyetleri ile rafinaj ve depolama işi gibi üretim sonrası operasyonlar arasında gerçekleştirilmesi planlanan ayırma programını tekrar teyit etti. Ayrımın bu yılsonunda tamamlanması planlanıyor.  Kleinfeld, hem alüminyum hem de alüminyum üretiminde kullanılan ara malzeme alüminanın fiyatının düşmesi nedeniyle, şirketin inanılmaz derecede zor bir ortamla karşılaştığını sözlerine ekledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.