8 °C

2015'te 'kakao' kazandırdı

Kakao, yüzde 10,3'lük fiyat artışıyla geçen yılın en fazla değer kazanan emtiası olarak kayıtlara geçti. Brent petrol ise geçen yıl fiyatında yaşanan yüzde 34,5'lik düşüşle kaybettiren emtialar arasında başı çekti

2015'te 'kakao' kazandırdı

Düşük küresel büyüme ve talebin yanı sıra güçlü doların yıl boyunca satış baskısı oluşturduğu emtia piyasasında, yatırımcıların yüzü 2015'te de gülmedi. Bu dönemde 15 emtia arasında yatırımcısına en fazla kazandıran kakao olurken, petrol yatırımcısı yüzde 36 zarar etti. 

Yıl boyunca jeopolitik risklerdeki artış ve merkez bankaları politikalarındaki ayrışmanın da etkisiyle güçlenen dolar, emtia fiyatlarındaki satış baskısını artırdı. 

Bu durum birçok emtia ihracatçısı ülkelerin ekonomilerini olumsuz etkilerken, son yıllarda yüzü gülmeyen emtia yatırımcılarını da zarar ettirdi. Bu dönemde yatırımcısına, sadece 3 emtia kazandırdı, 12'si ise fiyatında yaşanan düşüşle zarar ettirdi. 

AA muhabirinin 15 emtianın yıllık fiyat değişimlerinden derlediği verilere göre, 2015 yılında yatırımcısına en fazla kazandıran emtia kakao olurken, petrol ise kaybettiren emtialar arasında başı çekti. 

Kakao, 2011 yılındaki sert düşüşün ardından başlayan yıllık yükseliş trendine bir yenisini daha ekledi ve yatırımcısına geçen yıl yüzde 10,3 kar ettirdi. Geçen yıl en düşük 2.669 doları gören kakao, yılı 3.211 dolardan kapattı. 

Pamuk ise 2015 yılı genelinde dar bir bantta hareket etmesine karşın, özellikle ilk yarıda gösterdiği performansla yatırımcısına 2015'te en fazla kazandıran ikinci emtia oldu. Yatırımcılar arasında "beyaz altın" şeklinde nitelendirilen ve 2014'ün en fazla kazandıran emtiası pamuk, geçen yıl yüzde 5 prim elde etti. 

Şeker ise pamukla aynı oranda getiri sağlayarak, ikinci sırayı paylaştı. Şekerin fiyatı, geçen yıl 10,1 dolarla 2008 yılından bu yana  görülen en düşük seviyeye gerilese de özellikle son 4 ayda kaydettiği yükselişle kayıplarını telafi etti. 

Altı emtia yüzde 20'nin üzerinde zarar ettirdi 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Çin ekonomisindeki yavaşlama, dolardaki güçlenme ve petrol arzındaki artışa karşın zayıf talep gibi nedenlerle geçen yılı yüzde 34,5'lik düşüşle kapattı. Bu oranla Brent petrol, yatırımcısına en fazla kaybettiren emtia oldu. 

Petrol fiyatlarında özellikle yılın son aylarında satışlar ivme kazanırken, aralıkta 35,96 dolarla son 11 yılın en düşük seviyesi görüldü. 

Brent petrolü, yüzde 29,5'le paladyum, yüzde 26,3'le bakır, yüzde 26,2'yle platin takip etti. 

Kahve, 2014'te elde ettiği kazanımların neredeyse tamamını geri vererek, yatırımcısına yüzde 23,9 kaybettirirken, buğday fiyatları da yüzde 20 düştü. Böylece geçen yıl 6 emtia yatırımcısına yüzde 20'nin üzerinde zarar ettirdi. 

Altının onsu 3'üncü yılında da geriledi 

Alüminyum yüzde 16,9'la, soya fasulyesi yüzde 15,2'yle, gümüş ise yüzde 11,8'le yatırımcısına zarar ettiren emtialar arasında yer aldı. 

Yatırımcısına 12 yıl aradan sonra ilk kez 2013'te kaybettiren ve 2014'te düşüşünü sürdüren altının ons fiyatı, geçen yıl da yüzde 10,3 değer kaybetti. Söz konusu kayıplarla altının "güvenli liman" özelliğine ilişkin soru işaretlerinin arttığı 2015 yılında, en düşük 1.046,43 dolar seviyeleri görüldü.  

Geçen yıl mısır ve kurşun yatırımcısı da sırasıyla yüzde 9,8 ve 2,7 zarar etti. 

  

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.