21 °C

Petrole bir darbe daha

Suudi Arabistan Petrol Bakanı'nın açıklamaları petrol fiyatları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Petrole bir darbe daha

Petrol fiyatlarının arz fazlası nedeniyle haziran ayından bu yana yüzde 40 gerilemesine rağmen Suudi Arabistan Petrol Bakanı'nın dün yaptığı üretimin azaltılmayacağına yönelik açıklamalar Brent petrolünde yüzde 2.67 düşüş yaşanmasına neden oldu. 

Brent petrol fiyatlarında 63,53 seviyesi görüldü. Bu sabah itibariyle işlemler 64 doların üzerinde devam ediyor. 

Haziran ayında 115 doların üzerine çıkan Brent petrolün varil fiyatı, an itibariyle son beş yılın en düşük seviyesinde bulunuyor. 

OPEC Petrol Sepeti 61,35 dolar/varil

OPEC Petrol Sepeti dün 0,98 dolar düşüşle 61,35 dolar/varil oldu.

OPEC Haber Ajansı OPECNA'dan yapılan açıklamaya göre, OPEC tarafından referans fiyat olarak belirlenen sepet fiyatı önceki gün de 62,33 dolar/varil seviyesindeydi. 

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı ne demişti?

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en büyük üreticisi olan ülkesinin petrol üretimini azaltmayacağına işaret ederek üretimlerinin geçen ay hiç değişmediğini belirtti.

Peru'nun başkentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim konferansına katılan Naimi ülkesinin iki hafta önceki OPEC toplantısında benimsediği pozisyonu aynen yansıtıyor. Suudi Arabistan petrol piyasasının kendisi kadar büyük bir üreticinin müdahalesi olmadan denge bulmasını istiyor.

Suudi Arabistan daha önce kendisini piyasadaki arz ve talep boşluklarını dolduran, fiyat ve piyasa dengelerini etkileyebilen bir üretici olarak konumlandırıyordu.

"Neden üretimi azaltalım?"

Petrol fiyatlarının Kasım ayındaki OPEC toplantısından bu yana 13 dolar gerilediğinin hatırlatılması ve OPEC'in Haziran ayında yapılacak bir sonraki toplantısı öncesinde üretimin azaltılmasının gerekip gerekmeyeceği yönündeki soruya Naimi karşılık olarak, "Neden üretimi azaltalım? Neden?" dedi.

Ülkesinin Kasım ayında günde 9.6 ile 9.7 milyon varil arasında petrol ürettiğini belirten Naimi'nin verdiği rakamlar üretimin Ekim ayı ile aynı seviyede kaldığını gösteriyor.

Naimi, "Müşteriler gelip de daha fazla petrol istediklerini söylemediği sürece (bu rakamlar) değişmeyecek" dedi.

Naimi'nin açıklamaları öncesinde ABD'de yayımlanan haftalık petrol stoku verileri keskin artışa işaret ederken, OPEC de gelecek yıl ürettiği petrole olan talebin daha önceki tahminlerin günde 280 bin varil altında olacağını açıkladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap