7 °C

Sızma Zaytinyağı kalite yarışması sonuçlandı

Geleneksel sızma zeytinyağı kalite yarışması sonuçlandı. Yarışmada 21 altın madalya dağıtıldı

Sızma Zaytinyağı kalite yarışması sonuçlandı

İSTANBUL - Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 7. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması sonuçlandı.  21 altın ve 1 gümüş madalya, 11 Nisan’da Balçova Kaya Thermal ve Convention Otel’de düzenlenecek 3. Geleneksel Zeytindostu Yemeği’nde sahiplerine verilecek. Yarışma sonuçlarının ardından alınan madalyaları değerlendiren Dernek Başkanı Abidin Tatlı, “Kaliteli üretimin tüm üretici bölgelerimize yayıldığını görmek memnuniyet verici” diye konuştu.

11 farklı zeytin üreticisi bölgeden numuneler gönderilen ve gelenekselleşen 7. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışması, kaliteli zeytinyağı üretimi konusunda ülke olarak aşama kaydettiğimizi gözler önüne serdi. Farklı kategorilerde 21 sızma zeytinyağı numunesinin altın madalyaya hak kazandığı yarışmada bir numune ise gümüş madalya alma başarısını gösterdi.

Kaliteli üretim yaygınlaşıyor

Kimyasal analizi Aydın Ticaret Borsası sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmanın sonuçlarını değerlendiren Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, geçtiğimiz yıllarda düzenlenen yarışmalarla karşılaştırıldığında hem katılımcı firma sayısında hem de ödül alan numune sayısında artış yaşandığına işaret etti. Sonuçların ülkemizde üretilen zeytinyağlarının kalitesi açısından sevindirici olduğunu dile getiren Tatlı, “Ödül alan firma sayısında artış var. 21 sızma zeytinyağı numunesinin altın madalyaya hak kazanması sektörde kalite standardının yükseldiğinin göstergesi... Her bölgemizden ödüle layık görülen firma bulunması kaliteli üretimin ülke geneline yayılmaya başladığına işaret ediyor. 2013-2014 yılında yaşanan zeytinyağı azlığına rağmen bu kadar kaliteli yağ çıkmasının bize önümüzdeki yıllarla ilgili ümit veriyor” dedi.

Yarışma itici güç oldu

Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği yarışmanın kalite anlamında referans gösterilen bir çizgiye geldiğini söyleyen Abidin Tatlı, daha önceki yıllarda duyusal analizde elenen bazı firmaların zamanla kalite standartlarını oturtarak altın madalyaya hak kazandığını da vurguladı. Tatlı, “Bu yarışmanın bu kadar başarılı sonuçlanmasında verdiğimiz tadım eğitimlerinin mutlak başarısı vurgulayalım. Sözkonusu gelişmeler kalite yarışmamızın amacına ulaştığının, üreticiyi bilinçlendirdiğinin göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Ödül gecesi Kaya Thermal'de

Duyusal analizi Zeytindostu Derneği İzmir Tadım Paneli önderliğinde Zeytincilik Araştırma İstasyonu (ZAİ) Tadım Paneli ile Aydın Ticaret Borsası Zeytinyağı Tadım Paneli’nin ortaklaşa oluşturdukları tadım panelleri tarafından ZAİ Tadım Labaratuvarı’nda gerçekleştirilen yarışmanın ödülleri ise sahiplerini 11 Nisan’da Balçova Kaya Thermal ve Convention Otel’de gerçekleştirilecek 3. Geleneksel Zeytindostu Yemeği’nde bulacak.

Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürü Ünal Kaya, Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Ulaş ve Yemek Yazarı Nefise Kömürcüler’in Yarışma Kurulu’nu oluşturduğu organizasyonun, Türkiye’de kaliteli zeytinyağı üretiminin oturmasında etkili olduğunu vurgulayan Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Öçten Ünsal ise Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı ile ZAİ Müdürü Ünal Kaya’ya verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap