15 °C

'Faiz indirmeme maliyeti 15 milyar dolar'

Ekonomi Bakanı Zeybekci, faiz indiriminin zamanında yapılmamasının maliyetinin 15 milyar dolar olduğunu söyledi.

'Faiz indirmeme maliyeti 15 milyar dolar'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı ortak yayında ekonomi gündemine ilişkin kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Zeybekci, faiz indiriminin zamanında yapılmamasının maliyetinin 15 milyar dolar olduğunu söyledi.  Bakan Zeybekci "Faizlerin uygun seviyeye inmesini istemek hakkımız. Dövizde dalgalanma olmadan faizler düşürülebilirdi. Faiz indirimi konusunda hala atılacak adım var" dedi.

Erdoğan - Başçı görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Merkez Bankası Başkanı Başçı görüşmesine de değinen Ekonomi Bakanı, "MB ile görüşmede "tatlıya bağlandı" tanımı diyaloğun sürmesi için kullanıldı" dedi.  

Türkiye bu faizi haketmiyor

Zeybekci faiz tartışmalarına ilişkin şöyle devam etti: "Türkiye'de hiç kimse bu faiz oranları için uygun diyemez. Türkiye bu yüksek faiz oranını hak etmiyor. 2014 Ocak ayında çok abartılı bir faiz artışı yapıldı. MB'nin piyasanın önünden gitmesi lazım. Faizlerin daha önce düşürülmesi gerekiyordu" 

Değerli dolar ABD'yi rahatsız etmeye başlayacak

Döviz kurlarındaki hareketlilik konusunda ise Zeybekci, değerli doların ABD'yi rahatsız etmeye başlayacağını belirterek "Türkiye'deki kur dalgalanması Türkiye kaynaklı bir gelişme değil. Kura müdahale etmemek lazım" şeklinde konuştu.  

Moody's'in yorumu son derece sağlıksız

Moody's'in değerlendirmesine de değinen Bakan Zeybekci, Moody's'in bankalarla ilgili yaptığı yorumu çok sağlıksız bulduğunu belirterek şunları söyledi:  "Bu yorum son derece sağlıksız bir yorum. Türkiye'de bankacılık sistemi ile ilgili AB üyesi 28 ülkenin içinde sermaye yeterlilik oranı anlamında baktığımız zaman 25 AB üyesi ülkeden daha sağlam durumdayız. Yüzde 8 olması gerekendir denilirken Türkiye'deki tüm bankaların ortalaması yüzde 16’dır. Böyle bir şeyde bankacılık sisteminin böyle bir yorumlamaya tabi tutulmasını doğru bulmuyorum. Orada denmeye çalışılan Türkiye'deki bankalardan kredi kullanan firmaların bu kur artışından kaynaklanan endişelerden veya negatifliklerden dolayı borçlarını geri ödemede mükellefiyetlerini yerine getirmede sıkıntı yaşayacaklarından dolayı bankalarda sıkıntı yaşam ihtiyacı vardır." 

İlk çeyrekte yüzde 1-1,5 büyüme bekliyoruz

Bakan Zeybekci, 2015'te büyümenin 2014 yılından daha iyi geleceğini belirterek 2015 ilk çeyreğinde yüzde 1-1,5 büyüme beklediklerini söyledi.  2014 yılı büyümesine ilişkin olarak ise Zeybekci "Türkiye büyümek zorunda ve büyümek için her şeye sahibiz. Türkiye'nin yüzde 3'ün altında büyümesi bizi başarısız kılar" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap