'Petrol 30 dolara geri düşebilir'

Analistlere göre ham petrol varil fiyatı 30 dolar seviyelerine geri gelebilir.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Petrol fiyatlarında son 2 ayda yaşanan ralliyi sorgulamaya başlayan  analistler, fiyatların tekrar 30-35 dolar/varil aralığına geri gelebileceğini düşünüyorlar. 

CNBC'ye konuşan Natixis'in petrol ve gaz analisti Abishek Deshpande, "Dürüst olmak gerekirse, hali hazırda petrol fiyatlarında ralliye neyin yol açtığını sorguluyorum. Bu ralliye rağmen fiyatlar için hala aşağı yönle beklentimizi devam ettiriyoruz" dedi. Deshpande, son 2 aydaki ralli, temel göstergelerin yönlendirdiği bir harekten çok yatırımcıların yönlendirdiği bir hareket gibi göründüğünü vurguladı. 

    
Teknik analistler de petrol için görünümün aşağı yönlü olduğunu düşünüyorlar. Barclays dün yayınladığı raporda, yatırımcıların uzun pozisyon kapatmalarının son haftalarda arttığına işaret ederek bunun petrol fiyatlarında yüzde 20'ye varan bir düşüş yaratabileceğini belirtti. Analistler, fiyatların 30-35 dolar/varil aralığına doğru geleceğini tahmin ediyorlar. 
    
ECU Group baş teknik analisti Robin Gruffiths de, teknik grafiklerin petrol fiyatının ralli öncesindeki düşük seviyeleri test edebileceğine işaret ettiğini belirterek, "1 yıl veya daha uzun süreyi 20-30 dolar/varil bandında harcamamız büyük olasılık. 50 dolar/varil seviyelerine geri gelmeyi unutun" diye konuştu.