11 °C

'Riskli krediler'e BDDK ayarı

Bankaların riskli alacak sınıfına soktukları kredilerin kapsamı daraldı. Kredi kartı harcamaları yüksek risk grubundan çıkarıldı.

'Riskli krediler'e BDDK ayarı

ANKARA (DÜNYA)

BDDK, 28 Haziran 2012’de Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin, riski yüksek belirlenecek alacakların çeşitlerini gösteren listede kapsam daralttı.

Yönetmeliğin, bankaların yüzde 150 risk ağırlığına tabi tutacakları alacakları düzenleyen Ek-1’inin birinci bölümünün 59’uncu maddesinin a fıkrasının 2’nci bendinde, daha önce taşıt ve konut kredileri dışındaki tüketici kredilerinden kaynaklanan ve kalan vadesi bir yıldan (onikinci ay hariç) iki yıla kadar (yirmidördüncü ay dahil) olan alacaklar yüzde 150 risk kapsamında değerlendiriliyordu.

Yeni yönetmelikte,  Sosyal Güvenlik Kurumu ile banka arasında yapılan protokole istinaden emekli maaşını banka aracılığı ile alanlara maaşın ödenmeye devam ettiği süre ile sınırlı olmak üzere kullandırılan krediler ile kredi kartları vasıtasıyla, mal ve hizmet alımı için veya nakit olarak kullandırılan krediler de kapsam dışında bırakıldı.

Bu kredi çeşitlerinden vadesi 2 yılı aşan alacaklar ise yüzde 200 risk ağırlığına tabi tutulacak.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.