7 °C

Aksa hisselerini Merrill Lynch satacak

Kazancı Holding bünyesindeki Aksa Enerji Üretim A.Ş.’ye ait şirket sermayesinin yaklaşık yüzde16.3’ünü temsil eden 100 milyon adet B grubu payları için çeşitli uluslararası nitelikli yatırımcılara satış süreci başlatıldı.

Aksa hisselerini Merrill Lynch satacak

ANKARA- Kazancı Holding bünyesindeki Aksa Enerji Üretim A.Ş.’ye ait şirket sermayesinin yaklaşık yüzde16.3’ünü temsil eden 100 milyon adet B grubu payları için çeşitli uluslararası nitelikli yatırımcılara satış süreci başlatıldı. Bu işlemi gerçekleştirmek üzere Bank of America Merrill Lynch tek yetkili olarak atandı. 

Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan özel durum açıklamasına göre, Aksa Enerji’nin sermayesinin yaklaşık yüzde 16.3’ünü temsil eden 100 milyon adet B grubu paylarını çeşitli uluslararası nitelikli yatırımcılara satış süreci başlatılırken, bu işlemi gerçekleştirmek üzere Bank of America Merrill Lynch tek yetkili olarak görevlendirildi. 

İşlem dahilinde 20 ila 24 Mayıs 2013 tarihleri arasında Şirket yönetiminin de katılacağı tanıtım toplantıları yapılması planlanıyor. Bu kapsamda ziyaret edilen nitelikli yatırımcıların talepleri doğrultusunda İşlem fiyatının 24 Mayıs 2013 tarihinde belirlenmesi ve satışı gerçekleştirilecek payların takasının ise 28 Mayıs 2013 tarihinde yapılması planlanıyor. 
İşlem çerçevesinde sadece nitelikli kurumsal yatırımcılara satış gerçekleştirilecek olup, herhangi bir ülkede halka arz işlemi gerçekleştirilmeyecek. İşlem yalnızca nitelikli yatırımcılara yapılacak satışları kapsamakta olduğu için, Türkiye'de de halka arz niteliğini taşımayacak. 

MEVCUT BORÇLAR ÖDENECEK

Açıklamada, Kazancı Holding’in bu satıştan elde edeceği net hasılatın asgari yüzde 80'ini, kendisinin ve iştiraklerinin Aksa Enerji’ye olan mevcut borçlarının geri ödenmesinde kullanılmasını sağlayacağı belirtildi. Aksa Enerji ise, Kazancı Holding’den alınacak olan hasılatın büyük bir bölümünü, kısa vadeli borçlarının azaltılması için kullanacak, geri kalan kısım ise 2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilecek olan elektrik üretim tesisi yatırımlarında kullanacak. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap