8 °C

Altın, belirsizlikle dalgalanıyor

Dün 147 lira sınırına kadar yükselen altının gram fiyatı bu sabah 145,5 lira seviyelerinde bulunuyor.

Altın, belirsizlikle dalgalanıyor

Altının gram fiyatı dün 147 lira sınırına kadar çıkmasının ardından düşüşe geçerek bugün 145,5 lira seviyesinde dengelendi.

Dün ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamaları ile dolar kuruna paralel yükselen gram altın fiyatı, 147 lirayı görmesinin ardından düşüşe geçti. Altının gram fiyatı dün yüzde 0,86 değer kazanmasının ardından bugün saat 10.00 itibarıyla yüzde 0,6 azalışla 145,5 lira seviyesinden işlem görüyor.

Aynı dakikalarda Kapalıçarşı da çeyrek altın 239 liradan, Cumhuriyet altını da 974 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise önceki kapanışa göre yüzde 0,6 azalışla 1.244 dolardan alıcı buluyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarındaki geniş bant içindeki dalgalı hareketin, piyasalardaki belirsizlikten kaynaklandığını söyledi.

Altının ons fiyatında 1.260 dolar seviyesinin önemli direnç konumuna geldiğini belirten Memiş "ABD Başkanı Donald Trump ın diğer gelişmiş ülkelerle ilgili tedirginliğe neden olan söylemleri, Fed in faiz artırım sürecine ilişkin belirsizlikler, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan düşüşler şubat ayında altın fiyatlarını olumlu yönde destekledi." dedi.

Memiş, ABD den açıklanan dördüncü çeyrek büyüme rakamlarının beklentilerin altında kalması Fed üyelerinin açıklamalarının ardından altının ons fiyatının gerilediğine dikkati çekerek, bundan sonraki dönem için de Trump ın söylemleri ve Fed üyelerinin konuşmalarının hafta boyunca altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.