Altın, dünkü yükselişin ardından sakin

Risk iştahının azalmasıyla dün yükselen altın fiyatları bugün güne sakin seyirle başladı. Piyasalarda; ABD-Çin görüşmeleri, ABD'de duvar krizine ilişkin gelişmeler ve Brexit süreci yakından izleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Altın fiyatları, küresel büyümenin yavaşladığına dair endişelerin ve ABD-Çin ticaret gerilimine dair belirsizliğin olduğu bir ortamda güvenli liman varlıklara talebin etkisiyle dün 9 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından yatay seyrediyor.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,04 artışla 220,6 liradan tamamladı.

Bugüne yatay başlayan altının gram fiyatı, saat 09.35 itibarıyla önceki kapanış seviyesi olan 220,6 liradan alıcı buluyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 363 lira, Cumhuriyet altını da 1.479 liradan satılıyor.

Uluslararası piyasalarda sakin bir seyir izleyen altının ons fiyatı da şu dakikalarda önceki kapanışın hemen altında 1.284,30 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, dün dolar endeksindeki toparlanmanın, altın fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu belirterek, "Çin'de açıklanan büyüme verilerinin beklentileri karşılamaması, ABD-Çin ticaret görüşmelerinden yeni açıklama gelmemesi, ABD hükümetinin halen kapalı olması, Brexit belirsizliği, küresel büyüme tahminlerinin gerilemesi gibi nedenler risk iştahının azalmasına neden oluyor" ifadelerini kullandı.

Dün yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altına talebin arttığını kaydeden Memiş, altının ons fiyatında 1.277-1.297 dolar bandının takip edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Memiş, altının gram fiyatının tekrar 225 lira seviyesini test edebileceğini tahmin ederek, 220 liranın önemli destek konumunda olduğunu bildirdi.

Etiketler