7 °C

Altın şirketleri altından çok kazandırıyor

Arca Altın Madencileri Endeksi bu yılbaşından bu yana yüzde 26 yükseldi

Altın şirketleri altından çok kazandırıyor

HİLAL SARI

Uzmanlar altının gölgesinde geçirilen birkaç yıldan sonra altın madencilerin tekrar revaçta olacağını, güçlü kazançlar ve madenlerdeki maliyetlerin düşmesiyle tekrar yükseleceği öngörüyor. Altın madenciliği yapan tüm şirketlerin yüzde 39’unu takip eden NYSE’de Arca Altın Madencileri Endeksi bu yılbaşından bu yana yüzde 26 artış yaşadı. Altındaki yükseliş yıl başından bu yana yüzde 8.9, S&P’deki yükseliş ise yüzde 4.5. Bazı yatırımcılar altının kazanç vaadettiğini fakat altın madencilerinin çok daha iyi kazanç vaadettiğini belirtiliyor. Jeopolitik gerginliklerin yatırımcıları altına yönlendirdiği dönemde, uzmanlar altın madencileri endeksindeki üretici hisselerinin çok daha kazançlı olduğuna işaret ediyor. Wall Street Journal’da yer alan habere göre altın hisseleri, altının düşüş dönemlerindeki kayıplarını kapatma eğiliminde olduğu belirtilen habere göre fiyat rallisi olduğunda ise altın hisseleri bu kazançların da üzerinde kazanç getiriyor. Ukrayna ve Ortadoğu’da yaşanan jeopolitik gerilimler yatırımcıları tekrar güvenli liman olarak gördüğü altına yönelterek değerli metalin fiyatını artırıyor. 

Yatırımcılar bu gibi durumlarda altından iki yönlü kazanç sağlamak için altın dışında altın hissesi de satın alıyorlar. Böylece yükselen altın fiyatlarından hem bu şirketler daha fazla gelir ve kar elde ediyor. Öte yandan maliyetlerini düşürerek kazançlarını artırmayı sağlayan altın üreticilerinin de olduğunun altı çiziliyor. Hisse değerlemelerinin çok da düşük olmadığı bir dönemde altın üreticilerinin hisselerinin tarihi standartlara göre hala çok ucuz olduğu belirtiliyor. 

2014'te altın şirketlerinin en büyük hisse artışlarının tadını çıkarttığı ve finansal sağlığına tekrar yönlendikleri belirtiliyor. BlackRock Inc’in 451 milyon dolarlık Emtia Stratejileri Fonu’nun portfolyo yöneticisi Catherine Raw “Altın şirketleri geçtiğimiz yıllarda olduğu kadar pahalı görünmüyorlar... Ve havanın altına doğru ısındığına dair bir sezgimiz var” diye konuştu. Catherine Raw’ın fonundan yılın başında altın madencilerine yatırım yaptığı belirtiliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.