11 °C

Altına müşteri 'ayarı'

Kuyumcular artık siparişe göre altının ayarını belirleyecek

Altına müşteri 'ayarı'

ANKARA - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Kuyumcularımız artık siparişe göre altının ayarını belirleyecek. Yayımlanan standartla müşterisinin isteğine göre ürünün rengini belirleyerek altına şekil vermekte kuyumcu esnafımızın sanatına ve hünerli ellerine kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kısa süre önce yürürlüğe giren düzenlemeyle kuyumcuların uyması gereken kuralların belirlendiğini hatırlattı. Kuyumcuların ciladan çıkan ürünlerin suyla yıkadıktan sonra el değmeden kurutma makinesine koyacağını anlatan Palandöken, yeni standartlara göre kuyumcuların nasıl çalışacağını şöyle aktardı:

"Kurutma işleminden sonra iş yerinin damga ve patentini ürünün uygun yerine okunaklı biçimde ekler.  Bir nevi sanatkarın imzasını atması gibidir. Müşterinin yönlendirmesi ve isteği üzerine, ürünü istenen renkte ve mine kullanarak hazırlar. Emek ve sabır işi olan kuyumculuk mesleğinin standartlara uygun olarak yapılması önemlidir. Bin bir titizlikle hazırlanan ürünlerin teraziye gitmeden önce; ürün üzerinde patent ve damga, çatlak, kırık, kaynak hatası, renk, cila, rodaj taşması, mine hatası, mıhlama hatası gibi son kontrolleri çok dikkatli şekilde yapılacaktır. Ürün, kalibrasyonu kontrol edilmiş, sıfırlanmış, su ayarı yapılmış, çevresel koşullardan etkilenmesini engelleyecek cam fanusa yerleştirilmiş hassas terazi ile tartılır. Ürünü güderi, bez gibi yumuşak kumaşlarla temizler ve lekelerinden arındırır. Poşetin ağzı kapalı olacak şekilde müşterisine teslim eder. Müşteri memnuniyeti kuyumcu esnafımız için çok önemli olduğundan azami dikkati gösterecektir."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.