21 °C

Bank Asya hisseleri tavan yaptı

Bugün de taban fiyattan açılan Bank Asya hisseleri alımların gelmesiyle tavan fiyata yükseldi. Analistlere göre denge oluşana kadar hisse hareketliliği devam edecek

Bank Asya hisseleri tavan yaptı

İSTANBUL - Bank Asya hisseleri seansın ilk dakikalarında taban fiyattan işlem gördükten sonra kayıplarının tamamını geri alarak tavan fiyata yükselirken, analistler temel anlamda haber akışı olmamasına karşın, bu seviyeden ortalama maliyetini düşürmek isteyen yatırımcıların işlem yaptığını ve bir denge oluşana kadar hisse hareketliliğinin devam edebileceğini söylediler.

Bank Asya hisseleri güne yüzde 10.94 düşüşle 0.57 lira olan taban fiyattan başlangıç yaparken, pazartesi gününden bu yana kaybını yüzde 54'e taşımıştı. Daha sonra yükselişe geçen hisseler yüzde 10.94 yükselişle tavan fiyat olan 0.71 liraya ulaştı ve ilk seansı bu seviyeden tamamladı.

Bank Asya hisseleri güne yüzde 10.94 düşüşle 0.57 lira olan taban fiyattan başlangıç yaparken, pazartesi gününden bu yana kaybını yüzde 54'e taşımıştı.

Analistler, ilk seanstaki sert dalgalanmaya ilişkin olarak, gelinen seviyelerde ortalama maliyetini düşürmek isteyen yatırımcıların işlem yaptığını ve bir denge oluşana kadar hisse hareketliliğinin evam edebileceğini söylediler.

Bank Asya ilk seansın kapanışının ardından KAP'a yaptığı açıklamada, "Bankamız ile ilgili olarak, mevcut durum itibariyle kamuya açıklanmış olanlar haricinde, kamuya açıklanmamış herhangi bir özel durum bulunmamaktadır" denildi.

Bir bankacılık sektör analisti, "Satış emirlerinin sona ermesiyle bu seviyeleri, fırsat olarak görenler ve bu seviyelerden alım yaparak maliyetlerini düşürenler oldu. Hissede brüt takas devam ettiği için alıcılar gün içi alıp satanlar değil, daha ucuz maliyet yapmak adına gerçek alıcılar. Temel anlamda bir haber akışı yok ancak bu ortamda işlemi seven bireysel ve kurumsal yatırımcılar bu riski aldılar" dedi.

Hisseleri 7 Ağustos'ta 1.24 liradan işleme kapatılan Bank Asya'ya ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, BDDK'nın Bank Asya konusunda adım atması gerektiğini belirtmişti. Faaliyetlerinin kesintisiz sürdüğünü ve tüm talepleri yerine getirdiğini kaydeden Bank Asya ise sermayesini nakden yüzde 25 artırma kararı almıştı.

Bir portföy yöneticisi, "Hisse dört işlem gününde taban fiyatı gördükten sonra, bir tavanı garipsemiyorum. Tahta kapalıyken biriken siyasi riski, piyasa sert bir şekilde fiyatladı. Yeni bir denge oturana kadar tabanlı/tavanlı sarkaç hareketleri olacaktır diye düşünüyorum" dedi.
           

k1-016.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

d1-005.jpg