16 °C

Bankalar iddialar için ne dedi?

Zarrab davasında adı geçen Türk bankaları, yaptırımları delmeye yönelik işlem yaptıkları yönündeki iddiaları yalanladı.

Bankalar iddialar için ne dedi?

Piyasaların yakından takip ettiği ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı Reza Zarrab davasında jürili duruşmalara dün başlandı.

Zarrab, dünkü ifadesinde bazı Türk bankalarına yönelik suçlamalarda bulunmuştu. Bugün, ilgili bankalardan söz konusu iddialara yalanlama geldi. Bankaların yaptığı açıklamalar şöyle:

Halkbank

"Bankamızca, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz bir ticari işleme taraf olunmamış, kaynağı ve mahiyeti belirsiz transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir. İddia edildiği şekilde yaptırımlara konu işlemlerde yaptırımların aşılması amacına yönelik sistematik ve bilinçli bir ihlal söz konusu olmayıp yasaklı tarafların ve malların ihracına aracılık edilmemiştir"

Vakıfbank

"Bankamızın ABD'de görülen söz konusu davada bahsi geçen süreçlerin hiçbir yerinde, hiçbir zaman ve hiçbir şekilde ilgisi ve dahli olmamıştır"

Denizbank

"Paranın yurtdışı edilip bir takım işlemlerle yurtdışından getirilmesi konusunda hiçbir dahlimiz yok. ABD'de araştırılan konu isteyerek ve bilerek bu yaptırımlar delindi mi? Burada ne bilerek isteyerek ne de bilmeden istemeden Denizbank'ın hiçbir işlemi yok"

Aktifbank

"Bankamız tarafından bugüne kadar ABD ve diğer uluslararası yaptırımların ihlal edilmesine yönelik herhangi bir işlem gerçekleştirilmemiştir. Bankamız geçmişte ve bugün gerek ulusal gerekse de uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde çalıştığından, dava neticesinde tarafımıza yöneltilebilecek herhangi bir negatif sonuç olmayacaktır"

Ziraat Bankası

"İddiaları reddediyoruz. Ziraat Bankası uluslararası düzenlemelere uygun hareket etmektedir"

Zarrab davası bankacılık sektörünü etkiler mi?Zarrab davası bankacılık sektörünü etkiler mi?

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.