Bankaların yeni gözdesi Anadolu

Kredi kullanımında, Anadolu’daki 76 ilde 2002’den bu yana yüzde 2.35 artış yaşandı. İlk sıraya, kredi pastasından yüzde 3.5 pay alan Antalya oturdu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Anadolu’daki 76 il, son 11 yılda kredi kullanımını yüzde 2.35 artırdı. Anadolu sanayicisinin 2002 yılından bu yana başlattığı üretim ve ihracat atağı sonucunda 2013 yılı itibariyle Anadolu ağırlıklı olmak üzere Türkiye’de toplam 958 milyar kredi kullanımı gerçekleşti.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2002 ile 2013 yılını karşılaştırarak hazırladığı il il kredi kullanım değişim bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.

2013 yılı itibariyle kredi kullanım payını yüzde 2,4 artıran Antalya  33 milyar TL kredi kullanımı ile ilk sırada yer aldı. Türkiye’nin 2013 yılındaki 32.3 milyar dolarlık turizm gelirinin yarısını tek başına üreten Antalya, güven ortamında olumlu etkilenen Anadolu illerinin başında geldi.

Şube başına kredi kullanımında İstanbul’u geçerek 2013 lideri olan Gaziantep, yüzde 1.51’lik artış ve 22 milyar TL kullanım ile Antalya’yı takip etti. KOBİ’leri sayesinde ihracatını son 8 yılda 2.5 kat arttıran Konya, yüzde 1.32’lik artış oranı ve 15 milyar TL ile üçüncü sırada yer aldı.

8-060.jpg

Anadolu girişimcilerin ve sanayisinin 2002 yılından bu yana başlattığı üretim ve ihracat atağı sonucunda 2013 yılı itibariyle Anadolu ağırlıklı olmak üzere Türkiye’de toplam 958 milyar kredi kullanımı gerçekleşti. Kredi kullanımının Anadolu’ya yayılarak artmasında bankaların hizmet kanallarını yaygın hale getirmesi ve büyük ölçekli işletmelerin yurtdışından borçlanma imkanlarının artması da etkili rol oynadı.

İstanbul’un kredi kullanım payı 10,4 düştü

TBB'nin “Kredilerin İllere Göre Dağılımı” raporunda önemli bir diğer ayrıntı ise İstanbul ve Ankara’nın kredi payındaki değişim negatif yönlü olması. İstanbul ve Ankara’nın kredi payındaki değişim negatif yönlü oldu. İstanbul’un kredi kullanım payındaki değişim 10,4 oranında azalarak yüzde 41.6, kredi hacmi ise 399 milyar TL olarak gerçekleşti. Ankara’nın oranı yüzde 6.3 azalırken kredi hacmi 109 milyar TL oldu.9-043.jpg

Aydın: Büyüme ve refah üllke geneline yayıldı

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Son on yılda kredilerin dağılımında hızlı bir değişim yaşandı. KOBİ, esnaf ve bireysel kredilerin payı arttı. Bankacılık sektörü kredilerini büyütürken kredi hizmetlerini ve müşteri portfoyünü çeşitlendirdi. Bu gelişme büyümenin ve refahın ülke geneline yayılmasına katkıda bulunurken, kalkınmanın daha entegre hale gelmesini destekledi” dedi.

Bankacılık sektörünün son on yılda kredi büyümesi yoluyla üretime, yatırıma ve ihracata, dolasıyla büyümeye önemli bir katkı yaptığını vurgulayan Hüseyin Aydın, “siyasi ve ekonomik istikrar bankacılık sektöründeki değişime çok olumlu bir katkı yapmıştır” dedi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir