9 °C

Bazı banknotlarda imza değişikliği yapılacak

100 ve 50 liralık banknotlar TCMB Başkanı Çetinkaya ile birlikte başkan yardımcıları Uysal ve Dr. Şener'in imzalarını taşıyacak şekilde yeniden düzenlendi.

Bazı banknotlarda imza değişikliği yapılacak
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB) E-9 Emisyon Grubu III. Tertip Türk lirası banknotların, üretimleri gerçekleştirildikçe tedavüle çıkarılması kararlaştırıldığı bildirildi. 

TCMB'den yapılan açıklamaya göre, TCMB tarafından 1211 sayılı Kanun'un verdiği yetkiye dayanılarak, E-9 Emisyon Grubu III. Tertip Türk lirası banknotların, üretimleri gerçekleştirildikçe tedavüle çıkarılması kararlaştırıldı. 

24 Aralık 2012 tarihinde tedavüle çıkarılmış E-9 Emisyon Grubu II. Tertip 100 Türk Lirası banknotlar ve 8 Nisan 2013 tarihinde tedavüle çıkarılmış E-9 Emisyon Grubu II. Tertip 50 Türk lirası banknotlara kıyasla III. Tertip banknotların sadece imzalarında değişiklik yapıldı. 

Karara göre, banknotlardaki imzalar TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte 100 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Murat Uysal'a, 50 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener'e ait olacak şekilde yeniden düzenlendi.

E-9 Emisyon Grubu III. Tertip 100 TL ve 50 TL banknotlar 17 Temmuz'dan itibaren tedavüle verilecek.

Söz konusu banknotlar imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I. ve II. tertipleriyle tamamen aynı durumda bulunuyor. I., II. ve III. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.