15 °C

BİST, Dubai emtia borsasıyla işbirliğine gidiyor

Borsa İstanbul ve Dubai Emtia Merkezi, spot ve vadeli altın ile diğer kıymetli madenlerin ortak bir platform üzerinden işlem görmesi ve takasının yapılması için karar aldı.

BİST, Dubai emtia borsasıyla işbirliğine gidiyor

Birleşik Arap Emirliklerinin emtia borsası olan Dubai Emtia Merkezi (DMCC) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Bin Sulayem, Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ'ı ziyaret etti.

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları çerçevesinde yürütülen İslam ülkeleri arasında Altın Borsası kurulmasına yönelik çalışmalar değerlendirildi.

Bu kapsamda DMCC ile Borsa İstanbul arasında daha önce imzalanan mutabakat zaptının devamı olarak, spot ve vadeli altın ile diğer kıymetli madenlerin ortak bir platform üzerinden işlem görmesi ve takasının yapılması kararlaştırıldı.

Ziyarette ayrıca, ilk etapta İstanbul ve Dubai'de olmak üzere teslim merkezleri oluşturulması konularında işbirliği yapılması hususu teyit edildi.

Söz konusu işbirliği ile dünya fiziki altın ticaretinde önemli bir yer tutan İstanbul ve Dubai'nin konumunun, kurumlar arası yapılacak ortak çalışmalar sonucu ortaya çıkacak sinerji ile daha da yukarıya çıkması hedefleniyor. Bu işbirliğine dahil olacak diğer İslam ülkeleri ile altın ticaretindeki potansiyelin gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap