19 °C

Borsa alıcılı açıldı

BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,41 yükselişle 88.246,07 puandan başladı.

Borsa alıcılı açıldı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne yükselişle başladı. Açılışta BIST 100 endeksi 364,10 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 0,56, holding endeksi yüzde 0,43 yükseldi. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,99 ile iletişim, en çok gerileyen ise yüzde 0,19 ile gıda, içecek oldu.

Dün, güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, yurt içinde açıklanan işsizlik verisinin beklentilerden yüksek olması ve ABD de olumlu açıklanan verilerin ardından gün boyu negatif bir seyir izledi ve günü önceki kapanışa göre yüzde 0,23 azalışla 87.881,97 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın ABD Temsilciler Meclisi'nde yaptığı sunumun yatırımcılar tarafından "şahin" olarak algılandığını belirterek, Fed üyesi Eric Rosengren'ın "bu yıl en az 3 kez veya biraz daha fazla faiz artırmanın uygun olacağını düşünüyorum" ifadelerinin bu yıla ilişkin faiz artırım beklentilerini artırdığını kaydetti.

Buna karşın ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomi politikalarına ilişkin iyimserlikle küresel piyasalarda risk iştahının arttığını, bunun da pay piyasalarını desteklediğini ifade eden analistler, bugün ABD de açıklanacak veriler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanaklarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını söyledi.

Analistler, BIST 100 endeksinde 89.000 seviyesinin direnç, 87.300 ün ise destek konumuna geldiğini bildirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.