12 °C

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul, 178 puanlık yükselişle açıldı.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne önceki kapanışa göre 178,02 puanlık yükselişle 83.604,20 puandan başladı. 

Borsa İstanbul'da pay piyasaları önceki kapanışa göre ortalama yüzde 0,21 değer kazandı. Açılışın ardından bankacılık endeksi yüzde 0,13, holding endeksi yüzde 0,59 yükseliş kaydetti.  

Dün, koalisyon görüşmelerine ilişkin iyimser bekleyiş ve tüketici güveninde yaşanan iyileşmenin yanı sıra dolarda görülen geri çekilme pay piyasalarında pozitif bir hava oluştururken, Avro Bölgesi'nden Yunanistan ile ilgili olumlu haber akışı küresel risk iştahına katkıda bulundu. Bu gelişmelerle endeks günü yüzde 1,18 yükselişle 83.426,18 puandan tamamlamıştı. 

Analistler, yurtdışında Yunanistan'a ilişkin haber akışı, Avrupa ve ABD'de açıklanacak satın alma yöneticileri (PMI) endeksleri, ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri verisinin, yurtiçinde ise TCMB haziran ayı PPK toplantısından çıkacak faiz kararı ile siyasi gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını aktarıyor. 

Teknik olarak endekste 82.500'ün üzerinde kalındığı sürece yükseliş eğilimin devam edebileceğini dile getiren analistler, 83.750 - 84.500'ün direnç olarak takip edileceğini tahmin ediyor. 

AA Finans'ın PPK Beklenti Anketi'ne katılan 14 ekonomistin tamamı, politika faizi (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) ile faiz koridorunun üst ve alt bandında herhangi bir değişiklik olmayacağını öngörüyor. 

TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Mevcut durumda politika faizi yüzde 7,50, faiz koridorunun üst bandı yüzde 10,75, alt bandı ise yüzde 7,25 seviyesinde bulunuyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap