8 °C

Borsa tepki alımlarıyla açıldı

Önceki kapanışı yüzde 2'yi aşan bir kayıpla gerçekleştiren Borsa İstanbul, yeni güne hafif artıda başladı.

Borsa tepki alımlarıyla açıldı

Dün önemli bir düşüş kaydeden Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 180 puan artışla 81.936 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,22 oranında değer kazandı.

Borsada dün Yunanistan merkezli gelişmeler ve euro bölgesinden çıkıp çıkmayacağına dair belirsizliklerle beraber yüzde 2.14'lük kayıp yaşanarak 81,756.19 puandan kapanış gerçekleşmişti.

Borsanın, Yunanistan'ın temerrüde düşmeye gittikçe yaklaşması ve Suriye'de tampon bölge oluşturulması konusunda beklentilerin sürmesiyle beraber bugün negatif seyrini sürdürmesi bekleniyor. 

Yurt içinden açıklanacak önemli veriler arasında dış ticaret dengesi ve TCMB PPK toplantı tutanakları yer alırken, yurt dışında en kritik gelişmeler Uluslararası Para Fonu'na 1.6 milyar euroluk ödemesinin günü bugün dolan Yunanistan'da yaşanacak.

Yunanistan kaynaklı gelişmelerin yanında Almanya işsizlik, İngiltere ekonomik büyüme ve euro bölgesi enflasyon verileri de piyasalar tarafından izlenecek faktörler.

Öte yandan bugün ve yarın meclis başkanı için yapılacak oylama ve ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yapacağı görevlendirmeyle koalisyon hükümeti kurma çalışmaları da yakından takip edilecek.

Oyak Yatırım tarafından yazılan raporda "Yunanistan'ın referandum kararı yurt dışı piyasalarda negatif bir görünüm yaratırken yurt içinde de yurtdışı piyasalara paralel bir seyir izlendi" ifadeleri kullanıldı ve hafif satıcılı bir açılış beklendiği belirtildi.

Ayrıca Ar Tarım'ın hisseleri ile ilgili ortaklık ve satışı da kapsayan opsiyonlar konusunda yönetim kurulu başkanını yetkili kıldığını açıklaması ve Taraf gazetesinin hisselerinin gözaltı pazarına alınma kararı ile ilgili olarak Borsa İstanbul'a dava açmasıyla beraber bu iki şirketin hisseleri borsada bugün hareketlilik geçirebilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap