25 °C

Borsa tepki yükselişiyle güne başladı

Önceki kapanışta sert bir düşüş gerçekleştiren BİST, yeni güne tepki alımlarıyla önemli destek olarak gösterilen 81 bin seviyesine yakın bir noktadan başladı.

Borsa tepki yükselişiyle güne başladı

Dün önemli bir düşüşle 80 bin seviyesine kadar geri çekilen Borsa İstanbul 100 (BİST 100) endeksi, yeni güne 531 puan yükselişle 80.918 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,66 oranında değer kazandı. 

VİOP'ta bu sabah BIST-30 endeksinin Ağustos sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.53 yükselişle 99.7500 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL Temmuz sonu kontratları ise yüzde 0.44 düşüşle 2.6975 seviyesinde seyrediyor.

Dün yatay bir seyir izleyen dolarda sakin bekleyiş devam ediyor. Kurda bu sabah ilk işlemler 2,6800 liradan geçiyor. 

BİST için 81 bin önemli

Yurt içinde siyasi gelişmelerin piyasaların odak noktasında olmaya devam ettiğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinin dün destek konumunda olan 81.000 puanın altında kapanış yapmasının ardından bugün tekrar 81.000 - 82.500 bandı içine girip giremeyeceğinin teknik açıdan önemli olduğunu kaydediyor. 

Analistler, Fed tutanaklarının küresel risklere yönelik yapmış olduğu vurgu ve politika çerçevesi ile ilgili kullanmış olduğu göreli ılımlı tonu, ayrıca Çin ekonomi otoritelerinin attıkları adımların ardından Asya piyasalarının bu sabah alıcılı seyretmesinin kısa vadede risk iştahına destek verdiğini belirtiyor. Ancak Yunanistan ekonomik durumu ile ilgili belirsizliğin toplantının yapıldığı tarihten itibaren daha da arttığına işaret eden analistler, Çin ile ilgili olarak ise, atılan adımların ve hisse senedi piyasasında yaşanan hareketliliğin orta-uzun vadeli etkilerinin piyasa trendleri açısından daha önemli olduğunu vurguluyor. Bu konularda ise, henüz bir netlik bulunmuyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler

12.00 Avro Bölgesi, 1. çeyrek cari işlemler 

14.00 İngiltere, BoE faiz kararı 

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri 

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap