12 °C

Borsa yükselerek açıldı

Borsa, Türk Lirası'ndaki değer kazancıyla yeni haftaya alıcılı başladı.

Borsa yükselerek açıldı

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi, haftaya 138 puan artışla 81.662 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,17 oranında değer kazandı.

Ziraat Yatırım günlük borsa yorumunda, "Davos haftasına zayıf risk iştahı ile başlıyoruz. Katalizörler ise basına sızan raporlarda İngiliz hükümetinin, AB ile birlikte ortak pazardan da çıkmayı planlaması ve Trump'ın haftasonu röportajları" dedi.

ABD'de başkan seçilen Donald Trump'ın, Rus lider Vladimir Putin'e, Kırım'ı ilhak etmesi nedeniyle Moskova'ya uygulanan yaptırımları kaldırma karşılığında, nükleer silahlarında indirim yapmasını teklif edeceği bildirildi.

Yurt dışında bu hafta takip edilecek bir diğer önemli olay ise Davos'ta gerçekleştirilecek zirve ve burada verilecek mesajlar olacak.

Dış borsalarda son durum

Sterlin İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma sürecinin yarattığı endişelerle üç ayın en düşük seviyesine gerilerken, Cuma günü resmen ABD Başkanı olacak olan Donald Trump'ın uygulayacağı politikalar hakkındaki belirsizlik piyasalarda baskı yaratmaya devam ediyor.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi yüzde 0.5 ekside, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0.3 ekside bulunuyor.

Asya piyasalarındaki en keskin hareketler ise erken saatler itibariyle döviz kurlarında görülüyor. Cuma gününü 1.2175 dolardan kapatan sterlin bugün 1.1983'e kadar geriledikten sonra yüzde 1.1 kayıp ile 1.2044 dolardan işlem görüyor.

Dolarda rotayı Merkez belirleyecekDolarda rotayı Merkez belirleyecek

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap