7 °C

Borsa'ya Bernanke çelmesi

Piyasa güne Bernanke'nin konuşmasıın yarattığı satış dalgasıyla yüzde 2 gerileme ile başladı.

Borsa'ya Bernanke çelmesi

 

 

İSTANBUL  - Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin açıklamalarının ardından küresel piyasalardaki parasal genişlemeye yönelik endişelerle güne yüzde 2'yi aşan oranda düşüşle başladı.
BIST 100 endeksi güne 2.008,95 puanlık düşüşle 91.169,92 puandan başlarken hisse senetleri ortalama yüzde 2,16 oranında değer kaybetti. Dün Borsa İstanbul'un açık olduğu dönemde Bernanke'nin pozitif açıklamaların fiyatlanması, kapandıktan sonra gelen parasal genişlemenin sınırlanmasının beklentilerden önce olabileceğine yönelik sinyallerin fiyatlanmamasına neden olmuştu. Bugün küresel piyasalara paralel olarak düşüşle başlayan BIST 100 endeksi için analistler, 90.000 seviyesinin kısa vadede kritik destek olarak izleneceğini belirterek, bugün ABD ve Avrupa da PMI verileri ile yurt içinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinin takip edileceğini kaydediyor.


Kur ve faiz yükseldi

Fed'in tahvil alım hızının azaltılabileceği yönünde dün yaptığı açıklamalarının gelişmekte olan piyasalardan çıkışları tetiklemesiyle dolar/TL bu sabah 1.85'in üzerinde seyrederken, ABD tahvil faizlerindeki yükselişe paralel gösterge faiz de yükseldi.

Fed Başkanı Ben Bernanke, ABD Kongre komitesine yaptığı konuşmanın ardından soru cevap bölümünde "(İşgücü piyasasında) iyileşmenin sürmesi ve iyileşmenin devam edeceğine inanmamız halinde gelecek birkaç toplantıda tahvil alım hızını azaltmak yönünde adım atabiliriz" dedi.  Bernanke'nin açıklamaları üzerine ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2.07'ya kadar yükselirken, euro/dolar paritesi ise 1.2850'nin altına geriledi. 

TL'de son dönemde görülen yükselişle TCMB'nin faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisinin destek kaybetmiş olabileceği, bu nedenle de bir sonraki PPK toplantısına kadar TL'nin performansının TCMB'nin kararında etkili olacağı belirtiliyor. 

Tahvil-bono piyasasında dün spot kapanışta ortalama yüzde 5.08, valörlüde son işlemlerde yüzde 5.04 seviyesinde olan 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi, bu sabah spot piyasada yüzde 5.20 seviyesinden açıldıktan sonra yüzde 5.28'e kadar yükseldi.
Öte yandan dün spot kapanışta yüzde 6.20 seviyesinde olan 8 Mart 2023 itfalı 10 yıllık tahvilin bileşik faizi, bu sabah yüzde 6.40 seviyesine yükseldi. 
Gösterge faiz saat 0932'de yüzde 5.20, 10 yıllık tahvil ise yüzde 6.37 seviyesinden işlem görüyor.
Dolar, Asya piyasalarında önemli para birimleri sepeti karşısında üç yılın zirvesi olan 84.498 düzeyini gördükten sonra 84.196'ya geriledi. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap