4 °C

Borsada kayıplar arttı, dolar yükselişte

Piyasalarda yurtdışı borsalardaki eğilime paralel satış baskısı yaşanıyor.

Borsada kayıplar arttı, dolar yükselişte

Trump politikalarına ilişkin belirsizliğin artması ve birden düşen global risk alam iştahıyla borsalarda güçlü satış baskısı oluştu. Dün başlayan riskten kaçış ve satış baskısı bugün de hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke borsalarında devam ediyor.

Yurtdışında başlayan riskten kaçış, Türkiye piyasalarında da kendisini hissettiriyor. Dolar kuru sabah saatlerinde bir ara 3.64 seviyesinin üzerine çıkarken, borsada kayıp yüzde 1'i geçti.

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,01 değer kaybederek sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 89.687,30 puandan girdi.

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında önceki kapanışa göre 919,16 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 1,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,83, holding endeksi yüzde 1,12 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,64 ile turizm, en çok gerileyen ise yüzde 2,36 ile ulaştırma oldu.

Güne dünya borsalarındaki negatif seyre paralel değer kaybıyla başlayan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 89.333,91 puana kadar gerilemesinin ardından analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 89.500 ün üzerinde dengelendi.

Sabah saatlerinde 3.6444'ü gören dolar kuru ise öğle saatlerinde yeniden 3.6250 seviyelerinde dengelendi.

Risk iştahı düştü

Analistler, ABD Başkanı Donald Trump'ın planladığı yeni vergi reformu yasasına ilişkin artan endişelerin risk iştahını azalttığını ve buna bağlı olarak dünya pay piyasalarında satış baskılarını artırdığını ifade etti.

Küresel pay piyasalarındaki satış dalgasından Borsa İstanbul'un da etkilendiğini belirten analistler, öğleden sonra ABD de 2. el konut satışlarının ve hafta boyunca devam edecek ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarının takip edileceğini dile getirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 89.500 ve 88.500 seviyelerinin destek, 91.000 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu söyledi.

'Havadaki yasak' hisseleri kötü vurdu'Havadaki yasak' hisseleri kötü vurdu

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.