7 °C

Borsada yükseliş kısa sürdü

Dün sert düşüşle kapanan ve bu sabah güne alımlarla başlayarak yüzde 1 değer kazanan BIST, yönünü yeniden aşağı çevirdi.

Borsada yükseliş kısa sürdü

DÜNYA ONLINE

Borsa İstanbul'da dalgalı görünüm etkili. Güne yüzde 0,2 artışla 107.122 puandan başlayan BIST, ardından yüzde 1'e yakın yükselişle 107.800 bölgesini test etti. Borsa satışların yeniden artmasıyla yüzde 2'ye yakın değer kaybederek 105.000 seviyesine kadar geriledi. BIST saat 11:13 itibariyle 105.204 (-1.675) puanda yer aldı.

Bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarında, yıl sonuna kadarki faiz artırımlarına ilişkin üyelerin değerlendirmeleri ve Fed'in bilanço küçültme süreci ile ilgili ipuçlarının aranacağını belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 106.500 ve 105.400 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu,110.320 seviyesinin ise direnç olarak takip edileceğini aktardı.

İş Yatırım piyasa notunda ise şu görüşlere yer verildi:

"Dünya piyasalarında ortam günlük güneşlik iken Borsa İstanbul’da havanın bozmasının ardında temel bir neden görmüyoruz. Sıcaklığın mevsim ortalamasının çok üzerinde olduğu yaz aylarında küçük fırtınalar yaşanabiliyor. Aralık ayından beri %2’nin üzerinde düzeltme görmeyen Borsa İstanbul’un küresel risk iştahında bir bozulma yokken %2,4 gerilemesi normal şartlar altında bizi rahatsız etmez. Son bir yıllık fiyat grafiği borsadaki yükseliş döneminde oynaklığın artabileceğini gösteriyor.

Ancak net alıcı ve satıcı aracı kurumlara bakıldığında ortaya çıkan tablo tedirgin ediyor. Dün borsadaki satışta yabancı aracı kurumlarının ve herif lakaplı oyuncunun işlem yaptığı aracı kurumların ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Kârlı pozisyonu olan büyük oyuncuların borsadaki yükselişleri satış için fırsat olarak kullanması rahatsız edici. Yakından izlemeye devam edeceğiz"

Dolar, Fed tutanakları öncesi sakin

Öte yandan dün kısa süreli olarak 3.55 direncini test eden ver ardından yönünü aşağı çeviren dolar/TL ise bugün 3.53 seviyelerinde işlem görüyor. Kur, saat 11:13 itibariyle 3.5360 seviyesinde.

TL’ye yönelik Şekerbank piyasa notunda şu değerlendirmeye yer verildi:

Yurtiçi ekonomik veri gündeminin sakin olması TL'nin diğer GOÜ para birimlerine olan korelasyonunu artırabilir. 3,5200 güçlü destek seviyesinin altına inemeyen USDTRY'nin bu akşam açıklanacak olan FED tutanaklarının "güvercin" olarak algılanması durumunda da 3,5200 seviyesini kıramayacağını düşünüyoruz. Tutanakların "şahin" olması durumunda ise 3,5700 seviyelerine kadar bir yükseliş görülebilir. Fakat arka arkaya 5 ay beklentilerin altında kalan ABD enflasyonunun "şahin" görünümü baskılayacağını düşünüyoruz.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.