7 °C

Borsaya ikinci BES şirketi geliyor

Avivasa Emeklilik'in yüzde 19.7'ye kadar kısmının halka arzında hisse başına 41-49 lira aralığından talep toplanacak. Halka arz büyüklüğü 289-345 milyon lira arasında gerçekleşecek

Borsaya ikinci BES şirketi geliyor

İSTANBUL - Avivasa Emeklilik'in yüzde 19.7'ye kadar kısmının halka arzında hisse başına 41-49 lira aralığından talep toplanacak. Buna göre halka arz büyüklüğü 289 milyon lira ile 345 milyon lira arasında gerçekleşecek. Anadolu Hayat Emeklilik'in ardından borsada işlem gören ikinci bireysel emeklilik şirketi olacak olan Avivasa Emeklilik'in halka arzında şirket ortaklarından Sabancı Holding ve Aviva Europe eşit miktarda satış yapacak.

Sermaye Piyasası Kurulu, halka arz izahnamesine onay verirken, SPK bülteninde yer alan açıklamaya göre şirketin 35.8 milyon lira olan sermayesinin yüzde 17.1'ini oluşturan nominal 6.1 milyon lira tutarda pay satışa sunulacak.

Şirket sermayesinin yüzde 2.6'sına karşılık gelen nominal 917,912 lira tutarındaki pay da ek satışla halka arz edilebilecek.

Bireysel emeklilik katılımcılarının fon tutarına bakıldığında 6 milyar lira fon tutarı ile Türkiye'nin ikinci büyük bireysel emeklilik şirketi olan Avivasa Emeklilik'in piyasa değeri ek satış hakkının tümüyle kullanılması durumunda 1.47 milyar lira ile 1.75 milyar lira aralığında gerçekleşecek.

Özel emeklilik sektöründe halka açık tek şirket olan Anadolu Hayat'ın piyasa değeri dünkü hisse kapanış fiyatı 4.97 liraya göre 1.89 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

Özel emeklilik sektöründe Anadolu Hayat Emeklilik 6.2 milyar lira fon büyüklüğü ile ilk sırada bulunurken, Garanti Emeklilik 5.1 milyar lira ile üçüncü sırada yer alıyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) katılımcı sayısı verilerine göre ise Avivasa Emeklilik yaklaşık 709,000 bireysel emeklilik katılımcı sayısı ile 860,000 katılımcısı olan Garanti Emeklilik ve 832,000 katılımcısı olan Anadolu Hayat Emeklilik'in ardından üçüncü sırada bulunuyor.

Avivasa Emeklilik'in halka arzına Ak Yatırım aracılık edecek.

Avivasa Emeklilik halka arzı bu yıl Borsa İstanbul'da yapılan birincil halka arzların en büyüğü olacak. Borsa İstanbul'da bu yıl yapılan dokuz birincil halka arzın toplam büyüklüğü 130.3 milyon lira oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.