14 °C

Brent petrol 78 doların altına indi

Brent petrol, Fed'in dün yayınlanan toplantı tutanaklarının ardından gerilemesini sürdürdü. Varil fiyatı 78 doların altına indi

Brent petrol 78 doların altına indi

İSTANBUL - Brent petrolün varil fiyatı, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün yayımlanan toplantı tutanaklarının ardından güçlenen doların etkisiyle düşüşünü sürdürerek, 78 doların altına indi. 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dün akşam açıklanan Fed'in 28-29 Ekim toplantı tutanaklarının ardından gerilemesini sürdürdü. Dün güne 78,37 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, 79,42 dolara kadar yükselse de Fed tutanaklarında üyelerin "faizler kayda değer bir süre düşük kalacak" cümlesinin çıkarılması konusunda tartıştıklarının anlaşılması üzerine 78 dolar sınırına geriledi.  

Brent petrolün varil fiyatı, bugün ise en yüksek 78,35'i gördükten sonra 78 doların altına gerileyerek 77,80 seviyelerinde dengelendi. 

Analistler, faiz artırımının zamanlamasına ilişkin sinyallerin dolardaki yükselişi beraberinde getirdiğini, bu durumun da petrol fiyatları üzerindeki baskıyı artırdığına işaret ederek, Çin'de ve Euro Bölgesi'nde açıklanan zayıf imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) de fiyatlardaki düşüşü desteklediğini kaydediyor.  

Brent petrolün varil fiyatındaki düşüşün devam etmesi durumunda 76,7 doların destek olarak takip edileceğini aktaran analistler, küresel ekonomik büyümeye ilişkin gelişmelerin ve açıklanacak makroekonomik verilerin izlenmeye devam edileceğini dile getiriyor.  

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı da dünkü sınırlı yükselişinin ardından bugün dar aralıktaki seyrini sürdürüyor. Dün güne 74,22 dolardan başlaması sonrasında 73,89 dolara kadar gerileyen WTI'nın varil fiyatı, kapanışa doğru gelen alımlarla 74,37 dolardan günü tamamladı. Bugün ise 74,21-74,78 dar bandında hareket eden WTI'nın varil fiyatı, şu dakikalarda 74,43 dolardan alıcı buluyor. 

Analistler, WTI'nın varil fiyatında 73,4 doların destek, 80 doların ise direnç olarak takip edileceğini ifade ediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.