7 °C

Çağlayan: Bankalara kısıtlama getireceğiz

Bankaların faizlerdeki düşüşü kredi faizlerine yansıtması gerektiğine işaret eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Bu konuda bir düzenleme yaparak bankalara kısıtlama getireceğiz” dedi.

Çağlayan: Bankalara kısıtlama getireceğiz

İSTANBUL - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TCMB'nin son yaptığı faiz indirimiyle Türkiye'de borçlanma faizlerinin yüzde 4.96'ya kadar gerilemesine rağmen bu düşünün bankalar tarafından kredi faizlerine yansıtılmadığını, bu konuda BDDK ve Bankalar Birliği'nin adım atması gerektiğini söyledi.

 "Aksi halde bu durum sürdürülebilir değil" diyen Çağlayan, ayrıca bankaların, kredilerini düşük faizle revize etmek isteyenlere uygulamaya başladıkları yüzde 4 komisyonun ahlaki olmadığını vurgulayarak, bu konuda düzenleme yapıp kısıtlama getireceklerini de kaydetti.

Forum İstanbul konferansında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlayan, Merkez Bankası'nın son yaptığı faiz indiriminin doğru adım olduğunu ama geç kalındığını belirtti ve sanayi üretimindeki yavaşlama konusunda, "Geç kalmanın faturasını yaşıyoruz" dedi.

TCMB'nin faiz indirimiyle Türkiye'de faizlerin yüzde 4.96 seviyesine gerilediğini ancak bunun banka kredilerine yansımadığını eleştiren Çağlayan, şöyle konuştu: "Bankalar eski yüksek karlara devam etmek istiyorlar. Bu faizlerdeki düşüşü kendi kredilerine vatandaşa, üreticiye, KOBİ'ye esnafa yansıtmıyorlar. Bu konuda BDDK'nın devreye girmesi gerekiyor ve Bankalar Birliği'nin bu çerçevede faizlerin düştüğü bu ortamda bunu kendi kredi faizlerine yansıtması gerekiyor, aksi halde sürdürülebilir değil."

Çağlayan, bankaların kredilerini revize etmek isteyenlere uyguladıkları yüzde 4 komisyon konusunda da, "Şimdi bankalarda yeni bir uygulama başladı...Şu anda kredi faizleri revize etmek isteyenlerin önüne... yüzde 4 gibi kredi kapatma komisyonları koymaya başladılar. Bu hiç bir şekilde ahlaki değildir hiçbir şekilde ticari değildir" dedi.

Çağlayan, konut kredilerinde mevcut yasalarda maksimum yüzde 2 civarında tavan olduğunu ancak diğer alanlarda bu tavanın sınırlandırılmadığını belirterek, "Şu anda bir tasarımız içine bir madde koyarak bunu bankaların keyfine bırakmayacağız; buna da bir tavan, bir kısıt getiriyoruz" diye konuştu.

Çağlayan, BDDK'nın da kendi yetki ve sınır alanı içinde bu konuda yapacağı etkin denetleme faaliyeti yürütmesi gerektiğini kaydetti.

Büyüme konusunda ise Çağlayan, ilk çeyrek büyüme rakamlarının düşük geleceğini ve istenilen seviyede olmayacağını belirterek, "Büyümenin hedeflenen yüzde 4'ü yakalaması için bir yandan ihracat bir yandan da iç piyasanın hareketlenmesi lazım"  dedi.

Çağlayan, ihracatta da yüzde 5'lik artış hızının dünya ekonomisinde yaşanan sıkıntının devam ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap