Çin parası dolara rakip olacak

Uzmanlar, her ne kadar doların uluslararası ticarette diğer para birimlerine karşı üstün olduğunu belirtse de Çin'in para birimi yuanın uzun vadede dolara rakip olacağı görüşünü dile getiriyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

University of Maryland Robert H. Smith Business School öğretim üyesi Prof. Peter Morici, Çin'deki ekonomik gelişimle beraber yuanın ticarette çok daha etkili olacağını belirterek, bu nedenle söz konusu para biriminin uzun vadede uluslararası ticarette daha fazla kullanılacağını söyledi.

Uluslararası rezerv para birimi olma özelliği taşıyan dolar, küresel ticaretteki kullanımıyla da öne çıkarken, son dönemde diğer para birimleri karşısında yükselişi ticaretteki kullanımının azalacağına ilişkin beklentileri de gündeme getirdi. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan University of Maryland Robert H. Smith Business School Profesörü Peter Morici, dolardaki güçlenmenin, doların uluslararası ticaretteki konumu ve rezerv para birimi özelliğiyle ilgili uzun vadeli trendden bağımsız olduğunu ifade etti.

ABD ekonomisinin şu anda nispeten güçlü konumda bulunduğunu belirten Morici, "Uzun vadede yuan uluslararası ticarette daha fazla kullanılacak. Çünkü Çin'deki ekonomik gelişimle beraber yuan ticarette çok daha etkili olacak. Ancak Çin rejimi, yerel para birimi yuanı, uzun vadeli rezerv para birimi olarak kullanılması konusunda güvenilmez yapıyor" değerlendirmesini yaptı.

"Küresel ticaret çok sayıda para birimiyle çeşitlenmeye başladı"

Aviva Investors Makro Strateji Başkanı Charles Diebel de doların emtia fiyatlarındaki düşüşten dolayı, ticari para birimi olarak kullanımının azalacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Doların hala güçlü bir rezerv para birimi olduğunu vurgulayan Diebel, ancak uluslararası ticarette dolar dışında çeşitlenmeye karar kılındığını ve bunun yıllardır süregelen bir durum olduğunu ifade etti. 

"Güçlenen dolar Amerikan ihracatçıların rekabet yeteneğini etkiliyor"

Rabobank Döviz Başstratejisti Jane Foley ise güçlenen doların Amerikan ihracatçılarının rekabet yeteneğini etkilediğine ilişkin sinyallerin olduğuna işaret ederek, buna karşın avrodaki zayıflığın arttığını da söyledi.

Aynı zamanda dolar cinsinden ifade edilen birçok emtia i çin talebin zayıfladığını aktaran Foley, "Dolayısıyla, bu yıldolar bazında ticarete giren mallarda bir yavaşlama görülebilir. Bununla birlikte, yakın zamanda doların uygulanabilir bir alternatif yok. ABD, yakın zamanda dünyanın birincil rezerv para birimi olarak kalmayı sürdürecek" şeklinde konuştu.

"Çin ekonomisinin güçlenmesi, yuanın dolara karşı ilgi kazanması anlamına gelir"

Japonya'da bulunan Mizuho Bank'ın FX Stratejisti Wei Liang Chang, ABD'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğunu ve dünyanın geri kalanıyla geniş ticari bağlantılarının bulunduğunu belirterek, "Bu nedenle doların döviz ticaretindeki egemenliğinin, gelecek 5-10 yıl içinde değişeceğini düşünmüyorum" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir